İnsan Dışı İle Karşılanır İçi İle Uğurlanır Atasözünün Anlamı

0
Advertisement

Eski zamanlarda atalarımız birçok söz söylemiştir. Bu sözler genellikle bir tecrübeye dayanan ve insanlara ders verici niteliği taşıyan sözler olmuşlardır.

İnsan Dışı İle Karşılanır İçi İle Uğurlanır Atasözünün Anlamı

Kaynak: pixabay.com

İnsanlar bu sözleri eski zamanlardan bu zamanlara kadar benimsemiş ve korumuşlardır. Bu sözlerin adına atasözü adı verilmiştir. Günlük hayatta da bu sözlerden çok fazla faydalanılmaktadır. Peki “İnsan dışı ile karşılanır, için ile uğurlanır.” atasözü ile anlatılmak istenen ne olmaktadır? Bu atasözü hangi durumlar için kullanılmaktadır? Bu sorulara cevap arayan biriyseniz, aynı zamanda bu konu ile ilgili daha fazla bilgi de öğrenmek istiyorsanız, doğru yerde olduğunuzu bilmenizi isteriz.

İnsan dışı ile karşılanır, içi ile uğurlanır atasözü günümüzün içerisinde olduğu durumu tam olarak özetlemektedir. Bir insan ilk olarak kılık kıyafetine göre değerlendirilir ve bu değerlendirmeye göre karşılanır. Kişinin üzerindeki kıyafetlerin değeri o kişinin nasıl karşılanacağı konusunda önemli bir etken olmaktadır. Fakat kişi karşılandıktan sonra yapılan sohbet ile kişinin nasıl bir kalbi, tavrı ve düşünceleri olduğunu öğrenebiliriz. Kişinin iyi ya da kötü düşüncelere sahip olduğu öğrenildikten sonra ağırlama şekli değişiklik gösterebilir.

Bir insan ile konuştuğumuzda onun içinin niyetini öğrendiğimiz zaman ağırlama ya da uğurlama şeklimizde kılık kıyafetinin artık bir etkisi kalmayacaktır. Kişi içerisinde bulundurduğu niyetle uğurlanır. Böyle durumları daha iyi özetlemek için ise bu atasözü kullanılır. Bu yüzden kişiyi kıyafetine göre değil niyetine göre değerlendirmek gereklidir.

Ancak ne olursa olsun günümüzde şık kıyafetler ya da düzgün bakımlı kişilerin bakımsız, özensiz kişilere nazaran daha çok dikkate alınmaktadır. Unutulmamalıdır ki ilk izlenim oldukça önemlidir. Ancak ne olursa olsun insan karşısındaki kişiye sadece bakımlı olduğu için bir anlam yüklememelidir. Kişi karşısındakini aynı zamanda hareketleri, bilgi ve birikimi ile etkiler. İnsanlar ilk karşılaştıkları tanıştıkları kişileri hal ve hareketlerine göre değerlendirirler. İlk izlenimi yıkma kırmak kolay olmasa bile fikirler ve bu fikirleri ifade ediş şekli insanın değerini belirler. Bu değişmez bir kural olarak insanlık tarihi boyunca geçerliliğini korumuştur. Sizlerde insanları sadece dış görünümüne göre etiketlemeden önyargısız bir şekilde değerlendirirseniz hem iş hem de özel hayatınızda başarı ve mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Advertisement

Leave A Reply