İnsan Doğduğu Yerde Değil Doyduğu Yerdedir Anlamı, Kompozisyon

0
Advertisement

İnsan doğduğu yerde değil, doyduğu yerdedir anlamı, ile ilgili kompozisyon, Doğduğun Yer Değil Doyduğun Yer atasözünü açıklayan yazı örneği.

İNSAN DOĞDUĞU YERDE DEĞİL, DOYDUĞU YERDEDİR

İNSAN DOĞDUĞU YERDE DEĞİL, DOYDUĞU YERDEDİR

Atasözünün Kısaca Anlamı: insan doğduğu yeri değil geçimini sağladığı yeri yurt edinir.

Açıklaması:

İnsanlar doğdukları ve büyüdükleri yerleri genellikle severler ve bu yerlerin kendileri için her zaman bir değeri, ayrı bir yeri vardır. Oysa her zaman bu yerlerde yaşamak mümkün olmayabilir. Kimi kişiler çalışmak ve para kazanmak için gurbete gitmek zorunda kalabilirler. Örneğin Almanya’ya giden gurbetçiler ülkelerini sevmediklerinden değil, para kazanmak zorunda kaldıklarından gitmişlerdir. Yaşam şartları bazen insanı doğduğu yerlerden çok daha uzaklara gitmeye zorlayabilir. Ülkemizdeki Suriyeli mülteciler için de aynı durum geçerlidir. O yüzden doğduğu değil doyduğu yerde bulunur insan. İş imkanları, yaşam koşulları nerede daha iyiyse ve kendisine uygunsa oraya göç etmeleri ve hayatlarının kalanını orada sürdürdükleri garipsenmez bir durumdur. Bu atasözünde de bu duruma dikkat çekilmiştir. Mecburiyetlerden yapılanlardan dolayı suçalama yapmak, yurdunu bırakıp gitti, başka yerleri yurt edindi, mesken tuttu demek doğru değildir. Nitelik öncelikle insan yaşamak zorundadır.

Kompozisyon

Çoğu zaman, doğduğumuz yerde değil, iş bulup karnımızı doyurduğumuz yerde yaşarız.

Doğduğumuz yeri severiz. Doğayı, insanları, dünyayı ilk kez orda tanımış, orda sevmişiz. Çocukluğumuz orda geçmiş, unutamayacağımız arkadaşlar edinmişiz. Kim ayrılmak, başka yerlere gitmek ister doğduğu köyden, kentten?

Advertisement

Ama yaşam koşulları değişiyor. Nüfus çoğalıyor. Tarlalar, işyerleri, çoğalan insanlara yetmiyor. Başka yerlere gitmek, iş bulmak gerekiyor. İş bulununca da, ordan kopulmuyor, insan tekrar doğduğu yere dönemiyor.

Olanları görüyoruz. İş bulmak, geçinmek o kadar zorlaştı ki artık yurt dışına taşmak, uzak ülkelere gitmek zorunda kalıyoruz. Almanya’da, Fransa’da, Hollanda’da, Avusturalya’da… yüzbinlerce işçimiz çalışıyor. Olanak verilse, daha binlerce işçimiz gitmek, çalışmak istiyor. Bunların sebebi ise iş imkanları ve çalışma koşulları olsa gerek.

Ayrılık zor geliyor, gurbet çekilmiyor! İnsanın sevdikleriyle, çevresiyle doğduğu yerde yaşaması ne güzel olurdu! Ne yazık ki, bu gidişle doydukları yerlerde yaşayanların sayısı daha da artacak…


Leave A Reply