İnsan Hayal Ettiği Müddetçe Yaşar Hakkında Kompozisyon

0

Yahya Kemal Beyatlı’nın bir beyitinde geçen “İnsan alemde hayal ettiği müddetçe yaşar” sözü ile iligli yazılmış, sözün anlamını açıklayıcı kompozisyon

İnsan Hayal Ettiği Müddetçe Yaşar Hakkında Kompozisyon

«Yürü. Hür maviliğin bittiği son hadde kadar,
İnsan âlemde hayal ettiği müddetçe yaşar.»
Yahya Kemal Beyatlı

Advertisement

İnsan Hayal Ettiği Müddetçe Yaşar Hakkında Kompozisyon
HAYALLER

«Okusam, üniversiteyi bitirsem, küçük, güzel bir evim, anlayışlı bir eşim olsa!…»

Bu düşünceler yalnız benim değil, benim yaşımda ki tüm gençlerindir. Eğer bu güzel şeyleri hayal etmeseydim, düşlerimi bunlarla süslemeseydim, yaşamımın bir değeri kalır mıydı? Kalmazdı her halde. Gidecek bir yolum, erişecek bir idealim olmadıktan sonra ben ne diye yaşayım?

Şair de, benim düşüncelerimi dile getiriyor. «İnsan, hayal ettiği müddetçe yaşar, hayallerine kavuşmak, hayal ettiği düzeye gelmek için çabalar» diyor. Hayalle, ümitle dolu, dopdolu yaşamak ne güzel!.. İyi ki gencim, iyi ki yaşamdan beklediğim çok şeyler var. Bu yüzden kendimi mutlu sayıyorum.

Bir de hiçbir hayali, ümidi olmayan insanları düşünüyorum. Yaradan göstermesin, onlar ölmeden evvel ölmüş gibidirler. Onun için de yaşamlarının bir değeri kalmamıştır. Çünkü istedikleri bir şey, ulaşacakları bir idealleri yoktur. Doğal olarak ta yaşamları çekilmez bir duruma gelmiştir. Bir yüktür adeta. Bu yükten bir an evvel kurtulmak isterler. Ne demiş bir başka şiirinde Yahya Kemal:

Advertisement

«Hülyası kalmayınca hayatın ne zevki var
Bitsin, hayırlısıyla şu beyhude sonbahar.»

Şükürler olsun ki henüz yaşamın ilkbaharındayım ve erişmek istediğim pembe hayallerim, tatlı düşlerim var.


Leave A Reply