İnsan Vücudunda Kaç Kas Var? İnsandaki Kas Sayısı

0

İnsan vücudunda kaç adet kas bulunmaktadır? Kas sayısı neye göre değişir? Kas türleri, görevleri ve özellikleri hakkında bilgi

İnsan Vücudunda Kaç Kas Var? İnsandaki Kas Sayısı

İnsan vücudundaki kas sayısı, yaklaşık 640 ila 850 arasında değişir. Kesin bir sayı mevcut değildir, çünkü bazı kasların ayrı bir kas oluşturduğuna (karmaşık bir kasın bir kısmı gibi) ilişkin çeşitli görüşler vardır. Ayrıca, bireyler arasında kas yapısında bazı değişkenlik vardır.

Üç kas kategorisi vardır:

Çizgili, Düz ve Kalp kasıdır. Çizgili kaslar, çizgili liflerden oluşur. Vücudun çeşitli kısımlarını hareket ettirirler. Çizgili kaslar “gönüllü” kaslar olarak kabul edilir, çünkü kişi bu kasların kullanımını kendisi kontrol eder.

İkinci kategori düz kaslardır. Bu kaslar mide ve bağırsak duvarlarında, damar ve arter duvarlarında ve çeşitli iç organlarda bulunur. Düz kaslar “istemsiz” olarak adlandırılır, çünkü bilinçli bir seçim ile çalışamazlar, ancak otonom sinir sistemi tarafından kontrol edilirler.

Son olarak sadece kalpte bulunan kalp kasları vardır. Hem çizgili hem de pürüzsüz bir doku içeren bu kaslar istemsizdir. Bu kaslar, vücut boyunca kanı etkili bir şekilde pompalamak ve kalpten ileri geri hareket etmek için birlikte çalışır.

İnsan vücudundaki en yoğun kaslardan biri göz içinde bulunanlardır. Bu kaslar, hem gönülsüz hem de gönüllü bir tepki olan göz kırpma sürecinden sorumlu olan kaslardır. Ortalama kişi her gün yaklaşık 100.000 kez göz kırpar. Kulakta bulunan stapedius kası, vücuttaki en küçük kas olarak kabul edilir. Aksine, vücuttaki en büyük kası gluteus maximus’dur ya da kalça olarak bilinir. İnsanlar, insan vücudunda kaç tane kas olduğunu düşündüklerinde, sadece insan vücudundaki kasların sayısını değil, aynı zamanda bu kasların nasıl çalıştığını da düşünmelidir. İnsan vücudundaki kaslar, sistem içerisinde hassas hareketler gerçekleştirmek için birbirleriyle bağlantılı olarak çalışır. Bazen, insan vücudunun kasları aşırı çalışabilir ve kas gerginliğine neden olabilir, ancak birkaç gün dinlenerek, eski hallerine geri dönerler ve her zamankinden daha iyi çalışırlar.


Leave A Reply