İnsan Vücudunda Kaç Kemik Vardır? Yetişkin ve Bebeklerdeki Kemik Sayısı

0

İnsan vücudunda kaç adet kemik bulunur? İnsan vücudundaki kemiklerin dağılımı, bebekler ve yetişkinlerdeki kemik sayısı nedir?

İnsan Vücudunda Kaç Kemik Vardır?

Vücudunuzda kaç tane kemik olduğuna dair bir fikriniz var mı? Elinizdeki kemik sayısını, bebeklerin kemik sayısı ile yetişkinlerin kemik sayısı arasındaki farkı biliyor musunuz?

Bebekler 300’den fazla kemikle hayata başlar. Bebeklerin büyümesi gerektiğinden, yetişkin olduklarında sahip olacakları kemiklerin bir kısmı çoklu parçalar halinde olur. Zamanla, bu kemikler daha büyük bir kemik oluşturmak üzere birleşir.

Yetişkin olduğumuzda, tam olarak 206 kemiğiniz olur. Bu kemiklerin yarısından fazlası ellerimizde ve ayaklarımızda bulunur! Kemikler iki iskelet sistemine bölünebilir.

Eksenel iskelet, vücudunuzun gövdesindeki tüm kemikleri içerir (bu, vücudunuzun omurganızı içeren orta kısmıdır). Ek iskelet veya apendiküler iskelet, uzuvlarınızdaki tüm kemikleri içerir (kollarınızı, ellerinizi, bacaklarınızı ve ayaklarınızı içerir).

Kemikler ayrıca dört kategoriye ayrılabilir. Kısa kemikler elbette kısadır ve iskeletinizi güçlendirmeye yardımcı olurlar. Uzun kemikler, uzundur ve uzun uzuvlarda bulunur. Yassı kemikler organlarınızı korur ve kasların bağlanması için bir yer sağlar. Düzensiz kemikler, diğer kategorilerin hiçbirine uymayan garip şekilli kemiklerdir.

Kemiklerimiz olmasaydı gerçekten çok komik görünürdük. Sadece büyük bir cilt ve kas bloğu olmayı hayal edebiliyor musunuz? Bir şey yapmak zor olurdu! İskeletiniz vücut şeklinizi verir, hareket etmenize yardımcı olur, vücudunuzu korur, mineral depolar ve yeni kan hücreleri üretmenize yardımcı olur.

İskelet Sağlığı

Kemiklerimize iyi bakmamız ve onları sağlıklı tutmamız önemlidir. Açıkçası, incelemek ya da temizlemek için onları dışarı çıkaramayız, peki onlara nasıl bakabiliriz? Kemiklerimiz canlıdır ve diğer tüm canlılar gibi düzgün beslenmeye ihtiyaçları var.

Örneğin, yeterli kalsiyum aldığımızdan emin olarak kemiklerimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabiliriz. Kalsiyum kemiklerin sertleşmesine ve kuvvetlenmesine yardımcı olan bir mineraldir. Kalsiyumlu yiyecekler arasında süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri ve lahana, brokoli ve ıspanak gibi koyu yeşil sebzeler bulunur.

Ayrıca egzersiz yaparak kemiklerimizi sağlıklı tutabiliriz. Spor yaparsanız, kask ve dizlikler de dahil olmak üzere uygun güvenlik ekipmanlarını giyerek kemiklerimizi koruduğumuzdan emin olmalıyız.


Leave A Reply