İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar güçlendirir – Anlamı / Kompozisyon

0

İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar güçlendirir sözünün anlamı ve ne demek olduğunu anlatan yazı / kompozisyon.

İnsanın en büyük dostu zorluklardır çünkü insanı onlar güçlendirir
GERÇEK DOST

Advertisement

İşte bir yol ki hep çakıl ve diken
Geçeceksin yarın bu yoldan sen…
Geçeceksin ayakların yorgun,
Ellerin şerha şerha bağrın hun.

Halûk’un Vedası’nda Tevfik Fikret böyle söylüyor. Gerçekten de yaşam, taşlar ve dikenlerle dolu, geçilmesi güç bir yoldur. Taşlar ve dikenler insan karşısına dikilecek zorlukların yerine geçmektedir. İnsan, bu zorlukları yenmek için elinden geleni yapar, uğraşır, didinirse amacına ulaşır. Çünkü bu zorluklar, dayanma, direnç gücünü artırır, bizi kuvvetlendirir.

1706 da XII. Şarl ile Deli Petro arasında başlayan savaşta, Çar Petro sürekli olarak yenilmekte idi, bunun nedenini sordular kendisine. «Yenile yenile yenmesini öğreneceğim» karşılığını verdi. Gerçekten de 1700 yılında yapılan Paltova savaşında XII. Şarl, yaman bir bozguna uğradı. Petro, böylece yenile yenile yenmesini öğrendi.

Yüce Ata’mız, «Zafer, zafer benimdir, diyebilenindir. Muvaffakiyet, muvaffak olacağım diye başlayanın ve muvaffak oldum, diyebilenindir.» sözünü, zorlukların mutlaka yenileceğini anlatmak için söylemiştir. Yeter ki insan onu yenmeye azmetsin.

Advertisement

Edison, karşısına çıkan engellerle savaşıp onları yenmeseydi, bugün elektrik denilen şey olabilir miydi?Bir Fulton, bütün zorluklara göğüs germeseydi, buharlı makinayı yapabilir miydi? Atatürk, Türkiye’nin başına geçip var gücüyle çalışarak zorlukları yenmeseydi, Türk mucizesi meydana çıkabilir miydi?

Zorluklar insanlara güç verir. Yenilen her zorluk, çalışma azmimizi artırır, bizi kuvvetli yapar. Zorluklar, gerçek dostlarımızdır. Onlardan kaçacağımıza, sevelim, yaklaşalım ve yenmeye çalışalım.


Leave A Reply