İnsanın Kendini Affetmesi Mümkün Mü? Kendimi Nasıl Affedebilirim?

0

Bazen insanın kendini affetmesi zor olabilir. Böyle bir durumla karşı karşıyaysanız, işinize yarabilecek, kendinizi affetmenize yardımcı 12 ipucunu okuyun.

Huzur bulmak ve yaşamaya devam etmek genellikle söylenenden daha kolaydır. Kendinizi affedebilmek için empati, şefkat ve anlayış gerekir. Ayrıca affetmenin bir seçim olduğunu kabul etmenizi gerektirir.

affetmek

İster küçük bir hatadan, ister hayatınızın tüm alanlarını etkileyen bir hatadan geçmeye çalışın, kendinizi affetmek için atmanız gereken adımlar aynı görünecek ve hissettirecektir.

Hepimiz zaman zaman hata yaparız. İnsanlar olarak kusurluyuz. İşin önemli tarafı hatalarımızdan öğrenmek ve ilerlemek. Acı verici ve rahatsız edici olsa da, hayatta ilerlemek için kendimizi affetmek gerekir.

İşte bir daha kendinizi affetmek istediğinizde deneyebileceğiniz 12 ipucu.

1. Duygularınıza odaklanın

Kendinizi nasıl affedeceğinizi öğrenmenin ilk adımlarından biri duygularınıza odaklanmaktır. İlerlemeden önce duygularınızı kabul etmeniz gerekir. İçinizde tetiklenen duyguları tanımak ve kabul etmek için kendinize izin verin.

2. Hatayı yüksek sesle onaylayın

Bir hata yaparsanız ve onu geride bırakıp devam etmeden önce, hatadan öğrendiklerinizi yüksek sesle kabul edin.

Kafanızdaki düşüncelere ve kalbinizdeki duygulara bir ses verdiğinizde, kendinizi bazı yüklerden kurtarabilirsiniz. Ayrıca, eylemlerinizden ve sonuçlarınızdan neler öğrendiğinizi de aklınızda tutarsınız.

3. Her bir hatayı bir öğrenme deneyimi olarak düşünün

Her bir “hatayı” gelecekte daha hızlı ve daha istikrarlı bir şekilde ilerlemenin anahtarını tutan bir öğrenme deneyimi olarak düşünün.

O zaman sahip olduğumuz araç ve bilgilerle elimizden gelenin en iyisini yaptığımızı hatırlatmak, kendimizi affetmemize ve ilerlememize yardımcı olacaktır.

4. Bu süreci beklemeye almak için kendinize izin verin

Bir hata yaparsanız ancak aklınızdan çıkarmakta zorlanırsanız, hata hakkındaki düşüncelerinizi ve hislerinizi görselleştirin. O zaman kendinize bunu şimdilik bir kenara bıraktığınızı ve size fayda sağlayacağı zaman ele alacağınızı söyleyin.

5. İç eleştirmeninizle sohbet edin

Günlük tutma, içsel eleştirmenizi anlamanıza ve kendinize şefkat geliştirmenize yardımcı olabilir. Kendiniz ve iç eleştirmeniniz arasında geçen konuşmaları not alın. Bu, kendinizi affetme yeteneğinizi sabote eden düşünce kalıplarını tanımlamanıza yardımcı olabilir.

Günlük kaydı süresini, güçlü yönleriniz ve becerileriniz de dahil olmak üzere kendinizle ilgili beğendiğiniz niteliklerin bir listesini yapmak için de kullanabilirsiniz. Bu, yaptığınız bir hatayı hissettiğinizde kendinize olan güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir.

6. Kendinizi eleştirdiğiniz zamanlara dikkat edin

Bizler kendimizin en kötü eleştirmenleriyiz, değil mi? Bu yüzden önemli bir ipucu, içimizden yükselen bu sert sesi fark ettiğimizde söylediklerini bir yere not almak. İç eleştirmeninizin size gerçekte söylediklerine şaşırabilirsiniz.

7. İç eleştirmeninizin olumsuz mesajlarını susturun

Bazen affetmenin önündeki düşünceleri tanımak zor olabilir. İç eleştirmeninizi çözmek için uğraşıyorsanız, şu egzersizi yapın:

Bir kağıdın bir tarafına, iç eleştirmeninizin söylediklerini yazın (ki bu kritik ve mantıksızdır).

Kağıdın diğer tarafına, yazdığınız her şey için kendi kendinize şefkatli ve rasyonel bir yanıt yazın.

8. Ne istediğiniz hakkında net olun

Yaptığınız hata başka bir kişiye zarar verdiyse, en iyi eylem yolunu belirlemeniz gerekir. Bu kişiyle konuşmak ve özür dilemek ister misiniz? O kişinin sizi affetmesi kendinizi affetmenizi kolaylaştıracaktır. Yada yaptığınız hatayı düzeltmeyi deneyin.

9. Kendi tavsiyenizi tutun

Çoğu zaman, başka birine ne yapacağımızı söylemek kendimize tavsiye vermekten daha kolaydır. Sizin durumunuzda olan en iyi arkadaşınıza ne söyleyeceğinizi kendinize sorun ve ardından kendi tavsiyenizi tutun.

10. Kaseti geri sarmayı bırakın

Hatalarımızı tekrar tekrar gözden geçirerek zaman ve enerji harcamak, insanın doğasında vardır. Bazı işlemler önemli olmakla birlikte, olanları tekrar tekrar gözden geçirmek, kendinizi affetmek için uygun adımları atmanıza izin vermez.

Kendinizi “Ben korkunç bir insanım” kasetini çalarken yakaladığınızda, kendinizi durdurun ve olumlu bir eylem adımına odaklanın. Örneğin, bandı tekrar çalmak yerine üç derin nefes alın veya yürüyüşe çıkın.

Düşünce modelini kesmek, olumsuz deneyimlerden uzaklaşmanıza ve stres ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olabilir.

11. Şefkat ve merhamet gösterin

Olumsuz bir duruma ilk tepkiniz kendinizi eleştirmekse, kendinize nezaket ve merhamet gösterme zamanı gelmiştir. Bağışlama yolculuğuna başlamanın tek yolu, kendinize karşı kibar ve şefkatli olmaktır.

12. Profesyonel yardım alın

Kendinizi affetmek için uğraşıyorsanız, bir uzmanla konuşmaktan faydalanabilirsiniz. Hayatınızdaki bu sağlıksız kalıpları nasıl kıracağınızı ve hatalarla başa çıkmanın yeni ve sağlıklı yollarını öğrenmenize yardımcı olabilecek bir danışmanla konuşmak işe yarayabilir.

Affetme iyileşme süreci için önemlidir, çünkü öfke, suçluluk, utanç, üzüntü ya da yaşadığınız herhangi bir duyguyu bırakmanıza ve devam etmenize izin verir.

Ne hissettiğinizi belirledikten sonra, bir ses verin ve hataların kaçınılmaz olduğunu kabul edin. Affetmenin ne kadar büyük bir özgürlük olabileceğini görmeye başlayacaksınız.


Leave A Reply