İnternet İle İlgili Yazı, Kompozisyon Örneği (İnternetin Faydaları ve Zararları)

0
Advertisement

Çağımızın belki de en büyük icatlarından ya da teknolojik gelişmelerinden birisi olan internet ile ilgili yazılmış yazı/kompozisyon örneği.

İnternet, modern bilimin ve yüksek teknolojinin icadıdır. Dünyanın herhangi bir köşesinden herhangi bir bilgiyi aramak için bize inanılmaz bir olanak sağlıyor. İnternet üzerinden birden fazla bilgisayarı birbirine bağlayarak bağlı herhangi bir bilgisayardan bilgiye tek bir yerden kolayca erişebiliriz. İnterneti kullanarak herhangi bir bilgisayara, mobil cihaza veya tablet, PC vb. diğer dijital cihazlara büyük veya küçük herhangi bir mesajı, bilgiyi saniyeler içinde çok hızlı bir şekilde gönderebiliriz. Yerel, ticari, akademik, devlet vb. ile ilgili milyarlarca web sitesine sahip olduğu için harika bir bilgi deposudur. Bunun bir ağlar ağı olduğunu söyleyebiliriz.

internet

Kaynak: pixabay.com

İnternet, dünyanın herhangi bir köşesinden depolanmış herhangi bir bilgiye erişebildiğimiz çok geniş bir ağ ağıdır. Bir telekomünikasyon hattı ve modülatör-demodülatör aracılığıyla herhangi bir yerden erişilir ve analog telefon sinyallerini bilgisayarın dijital sinyallerine dönüştürerek bilgisayara ulaşır. İnternetin icadı bize sayısız avantajlar getirdi, ancak dezavantajlarından ayrılamayız. İnternet, e-posta gönderme, mesajlaşma, çevrimiçi sohbet, dosya aktarımı, web sayfalarına ve World Wide Web aracılığıyla diğer belgelere erişim dahil olmak üzere dünya çapında birçok amaç için kullanılmaktadır.

İnternet bağlantımız olduğunda World Wide Web’e erişebiliriz. Web sayfalarını açarak amacımızı gerçekleştirmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü bilgiyi elde edebiliriz. Web sayfalarını açmak için zaman sınırı yok, 1 dakika veya 1 saat açabiliyoruz veya sayfaları daha sonra kullanmak üzere kaydedebiliyoruz. Projelerimizi çok kolay ve zamanında hazırlayabiliyoruz.

Hayatımıza İyice Giren İnternet

Artık faturaları ödemek, alışveriş yapmak, film izlemek, ticari işlemler vb. için dışarı çıkmak zorunda olmadığımız için internet herkesin hayatını çok kolay ve basit hale getirdi. Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu, yani onsuz günlük hayatımızda birçok sorunla karşı karşıya kaldığımızı söyleyebiliriz. Kolaylığı ve kullanışlılığı nedeniyle işyerleri, ofisler, okullar, üniversiteler, bankalar, eğitim kurumları, eğitim merkezleri, mağazalar, tren istasyonları, havaalanları, restoranlar, oteller, alışveriş merkezleri gibi her yerde ve en önemlisi işyerlerinde kullanılmaktadır. her üye için ev. farklı amaçlar için. İnternet servis sağlayıcısına para ödeyerek internet bağlantısını aldığımızda, almış olduğumuz internet planına göre bir hafta veya bir ay boyunca dünyanın herhangi bir yerinden istediğimiz zaman İnternet tesisine girebiliyoruz.

İnternet hayatımıza girdiği andan itibaren dünyamız olumlu yönde olduğu kadar olumsuz yönlerde de büyük ölçüde değişti. Öğrenciler, iş adamları, devlet kurumları, araştırma kuruluşları vb. için çok faydalıdır. Öğrenciler, çalışmaları için gerekli her türlü bilgiyi arayabilir, girişimciler ticari işlerini tek bir yerden halledebilir, devlet kurumları işlerini doğru zamanda yapabilir, araştırma kuruluşları daha fazla araştırma yapabilir ve olağanüstü sonuçlar verebilir vb.

Advertisement

Modern zamanlarda, İnternet dünyadaki en güçlü ve ilginç araçlardan biri haline geldi. İnternet bir ağlar ağı ve bize çeşitli şekillerde fayda sağlayan birçok hizmet ve kaynak topluluğudur. İnterneti kullanarak World Wide Web’e her yerden erişebiliriz. E-posta, arama motorları, sosyal medya siteleri aracılığıyla ünlülere bağlanma, web portallarına erişim, bilgilendirici web siteleri açma, güncelleme, görüntülü sohbet ve çok daha fazlası gibi olanakların çoğunu bizim için sağlar. Herkesin en iyi arkadaşı oldu. Artık bir gün, neredeyse herkes İnternet bağlantısını birçok amaç için kullanıyor. Ancak interneti hayatımızda kullanmanın tüm dezavantajlarını ve avantajlarını bilmeliyiz.

İnternet Aracılığı ile Uzaktan Eğitim Konusu Hakkında Bilgiler

Kaynak: pixabay.com

Yararları ve Zararları

İnternet kullanılabilirliği öğrenciler için çok faydalıdır, ancak tüm yaşamları için çok zararlı olan bazı kötü niyetli web sitelerine ebeveynlerinden gizlice erişebildikleri için onlar için de büyük bir endişe kaynağıdır. Çoğu ebeveyn bu tür bir tehlikenin farkındadır, ancak diğerleri interneti açıkça kullanmaz ve kullanır. Bu nedenle çocuklar internet olanaklarını ebeveynlerinin uygun rehberliğinde kullanmalıdır.

Başkalarının değerli verilerimize çevrimiçi olarak erişmesini önlemek için kullanıcı adı ve şifre kullanarak güvenlik sistemini kullanabiliriz. İnternet, arkadaşlara, ebeveynlere veya öğretmenlere hızlı mesajlar göndermek için anlık mesajlaşma ile uyumlu herhangi bir uygulama programını kullanmamıza izin verir. Ancak bazı ülkelerde (Kuzey Kore, Myanmar vb.) kendileri için kötü olduğunu düşündükleri için interneti kullanmak tamamen yasaktır. Herhangi bir içeriği doğrudan İnternet web sitelerinden indirmek virüsleri, reklam yazılımlarını, kötü amaçlı yazılımları, casus yazılımları veya bilgisayarın çalışmasını bozabilecek veya bozabilecek diğer kötü amaçlı programları bilgisayarımıza getirebileceğinden, bazen İnternet bilgisayarımıza zarar verebilir. Bazen bilgisayar korsanları, şifre gücünden sonra bile bilgimiz olmadan interneti kullanarak gizli bilgisayar bilgilerimize girebilir.


Leave A Reply