İnternetten Öğrenci Belgesi Alınır mı? E-Devlet Üzerinden Online Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

0

İnternet üzerinden öğrenci belgesi alınır mı? İnternet üzerinden öğrenci belgesi alınabiliyorsa nasıl ve hangi kanallardan öğrenci belgesi alınabilir?

Öğrenci - Eğitim

İnternet her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Üniversiteler de çeşitli uygulamalarını internet ortamına taşımıştır. Bu şekilde zaman ve emek tasarrufu sağlanmış olmaktadır. Hemen hemen bütün üniversitelerde öğrenciler öğrenci belgesi taleplerini, yani öğrenci olduklarını gösteren belgeyi, internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir.

Online Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenci belgesi talebi, üniversitelerin web sitelerinden artık online olarak talep edilebilmektedir. Genel olarak web sitelerinde yer alan öğrenci işleri sayfalarında belge talep formu bulunmaktadır. Bu form online olarak doldurulup sisteme gönderildiğinde talep yapılmış olmaktadır. Öğrenci belgesi almak için, öncesinde üniversiteye karşı yerine getirilmesi gereken mali yükümlülüklerin tamamlanmış olması gerekiyor. Bu durumda başvuru yapıldıktan sonra genelde iki iş günü sonunda öğrenci belgesi hazırlanmış olmaktadır. Belgeyi teslim almak için üniversitenin Öğrenci Kaynakları Birimi’ne gitmek gerekiyor.

E-Devlet Üzerinden Öğrenci Belgesi Alma

Yüksek öğretim Kurulunun sürdürdüğü Yüksek öğretim Bilgi Yönetim Sistemi çalışmaları çerçevesinde öğrenciler artık e-devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilecekler. Yüksek öğretim Kurulunun bu projesi ile altı milyona yakın öğrenci E-Devlet sitesine girerek öğrenci belgesi almak imkanına kavuşmuştur. Yüksek öğretim sisteminin bilişim altyapısı üzerine bu yönde yürütülen çalışmalar tamamlanmış ve öğrenci belgeleri e-devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmıştır. Öğrencilerin bu uygulama ile online olarak alacağı barkotlu belgeler, artık kurum ve kuruluşlara yapılacak başvuru işlemlerinde kullanılabiliyor. E-devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesi almak için tek gerekli şey e-devlet şifresinin olmasıdır.

Okula Gitmeden Öğrenci Belgesi Almak

Bütün finansal işlemlerin internet üzerinden online yapıldığı bir dünyada, öğrenci belgesi gibi mali boyutu olmayan bir işlemin olmaması düşünülemezdi. Hemen bütün öğrencilerin yaşam alanında internet var. Üniversiteler de bu çağdaş uygulamanın dışında değil zaten. Böyle olunca artık okula gitmeden öğrenci belgesi talep etmek çok basit bir iştir. Tabi sonunda ıslak imzalı öğrenci belgesini almak için yine de üniversitenin öğrenci işlerinin kapısını çalmak gerekiyor. Sonuç olarak dilediğiniz kanaldan ihtiyacınıza göre öğrenci belgesini elde etmeniz oldukça kolaydır. Tüm öğrencilere buradan başarılar dileriz.


Leave A Reply