Irene Bernasconi Kimdir? Arjantinli Deniz Biyoloğunun Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Irene Bernasconi kimdir? Özellikle Antarktika kıtasında 72 yaşından sonra yapmış olduğu çalışmalar ile bilinen Arjantinli deniz biyoloğunun hayatı ve çalışmaları.

Irene Bernasconi

Irene Bernasconi, derisidikenliler konusunda uzmanlaşmış Arjantinli bir deniz biyoloğuydu. Özellikle Antarktika’nın Arjantin sektöründeki çalışmaları ile tanınır. Kendi ülkesinde derisidikenliler konusunda ilk uzmandı ve 55 yılını Arjantin Denizi’nde bulduğu canlıları inceleyerek geçirdi. Ana ilgi alanı denizyıldızıydı, ancak aynı zamanda deniz kestaneleri ve kırılgan yıldızlar üzerinde çalıştı.

Deniz biyoloğu Irene Bernasconi, Kuzey Kutbu’nun sularında araştırma ve inceleme yapan, birkaç yeni tür keşfeden ve birkaç cinsin taksonomik sınıflandırmasını gözden geçiren ve yeniden düzenleyen bu tür hayvanlar üzerinde ilk Arjantinli uzmandı. Bernasconi, keşiflerinin yanı sıra diğer üç Arjantinli bilim adamının eşlik ettiği Antarktika’ya yaptığı keşif gezileriyle de hatırlanıyor: María Adela Caria, bakteriyolog; Elena Martínez Fontes, deniz omurgasızları uzmanı; ve deniz yosunlarında tanınmış uzman Carmen Pujals. Gruba, araştırmalarını yürüttükleri üssün adını taşıyan Melchior Dörtlüsü adı verildi.

Çalışmaları ve Keşifleri

İlk bilimsel çalışması 1925’te yayınlandı: Tierra del Fuego’daki Buenos Aires Üniversitesi Fen Fakültesi tarafından düzenlenen ilk keşif gezisinde toplanan deniz kestanelerini ele aldı.

Kariyeri boyunca, Irene Bernasconi bilim için yeni olan birkaç tür ve bir cins tanımladı. Tanımladığı ilk yeni tür 1935’te Pteraster cinsine aitti: Pteraster marplatensis ve Pteraster argentiniensis. 1941’de Luidia cinsinin iki yeni türünü tanımladı: Luidia doellojuradoi ve Luidia patriae. 1957’de Arjantin Ekinoidleri üzerine bir monografi yayınladı. 1937 ve 1980 yılları arasında birkaç familyanın taksonomisini revize etti: Pterasteridae, Luidiidae, Odontasteridae, Gonisasteridae, Ganeriidae, Asterinidae ve Echinasteridae. 1965 yılında yeni bir derin deniz denizyıldızı cinsi tanımladı, Vemaster’a ek olarak dört yeni tür keşfetti. Ayrıca Marta d’Agostino ile Arjantin ve Antarktika sularındaki kırılgan yıldızların sistematiği üzerinde çalıştı. Son bilimsel çalışması 1980’de yayınlandı: Arjantin denizyıldızı Echinasteridae ailesinin sistematiğinin bir incelemesiydi.

Advertisement

1968 yazında, o zamanlar 72 yaşında olan Irene Bernasconi, Antarktika’da saha çalışması yapan dört Arjantinli bilim adamından biriydi. Bu grupta ayrıca mikrobiyolog María Adela Caría, deniz biyoloğu Elena Martínez Fontes ve botanikçi Carmen Pujals da vardı. Dörtlü, Bernardino Rivadavia Arjantin Doğa Bilimleri Müzesi’nin bilimsel kadrosunun bir parçasıydı.

Taksonomide, Bernasconi kısaltması, açıklamanın yazarının Irene Bernasconi olduğunu belirtmek için kullanılır.


Leave A Reply