İrmik Helvası Tarifi

0
Advertisement

İrmik helvası tarifi. İrmik helvası nasıl yapılır? Lezzetli ve hızlı bir şekilde yapılabilecek irmik helvasının malzemeleri ve yapılışı hakkında bilgiler.

İrmik helvasıİrmik Helvası Malzemeleri

İrmik (1,5 su bardağı kadar)
Sıvı yağ (1 çay bardağı)
Tereyağı (100 gram ya da yarım su bardağı)
Dolmalık fıstık (50 – 75 gram kadar)
Süt (1,5 su bardağı)
Toz şeker (1,5 su bardağı)
Pekmez (1 çay bardağı)
Su

İrmik Helvası Tarifi

Öncelikle malzemeleri edindikten sonra hemen irmik helvası yapmaya geçebilirsiniz. Derince bir tencereyi alın ve tereyağı, dolmalık fıstıkları ve sıvı yağı atıp kısık ateşte kıvamı bal rengine (koyu bal) gelecek şekilde kavurun. Kavrulmuş bu karışımın içerisine hemen irmiği atıp tahta bir kaşık yardımı ile irmiğin rengi tabiri caiz ise dönene kadar kavurun durun.

Advertisement

Ardından da şerbetin yapımına geçelim. Yine bir tencere içerisine 1,5 su bardağı suyu, pekmezi, şekeri ve sütü koyarak bu karışım iyice eriyip homojen hale gelene kadar karıştırın. Bu karışımı kavrulması bitmiş olan irmik içine dökün ve karıştırmaya devam edin. İrmik bu karıştırma işlemi sırasında şerbeti emecektir. irmik şerbeti emmeyi tamamlayınca hemen tencereyi ateşten alın.

Tencerenin kapağını açın ve bu şekilde yaklaşık olarak yarım saat bekleterek dinlenmeye alın. Yarım saat geçtikten sonra irmik helvamız hazırdır. Afiyet olsun.


Leave A Reply