İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) Nedir? Nedenleri Belirtileri ve Tedavisi

0

İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) nedir? İrritabl Bağırsak Sendromu (IBS) nedenleri ve belirtileri nelerdir? Tedavi seçenekleri ve alınabilecek önlemler.

ibs

IBS nedir?

IBS ayrıca spastik kolon, irritabl kolon, mukoza koliti ve spastik kolit olarak da bilinir. İnflamatuar bağırsak hastalığından ayrı bir durumdur ve diğer bağırsak durumlarıyla ilgili değildir. IBS, tipik olarak birlikte ortaya çıkan bir grup bağırsak semptomudur. Semptomlar kişiden kişiye şiddet ve süre olarak değişir. Bununla birlikte, ayda en az üç gün boyunca en az üç ay sürerler.

IBS bazı durumlarda bağırsak hasarına neden olabilir. Ancak, bu yaygın değildir.  IBS, gastrointestinal kanser riskinizi artırmaz, ancak yine de hayatınız üzerinde önemli bir etkisi olabilir.

IBS Belirtileri

IBS semptomları tipik olarak şunları içerir:

 • Kasılma
 • karın ağrısı
 • şişkinlik ve gaz
 • kabızlık
 • ishal

IBS’li kişilerin kabızlık ve ishal atakları olması nadir değildir. Şişkinlik ve gaz gibi belirtiler genellikle bağırsak hareketinden sonra kaybolur.

IBS belirtileri her zaman kalıcı değildir. Sadece tekrarlar. Bununla birlikte, bazı insanlar sürekli semptomlara sahiptir.

Kadınlarda IBS belirtileri

Kadınlar menstrüasyon sırasında semptomlara sahip olabilir veya bu süre zarfında daha fazla semptom gösterebilirler. Menopozdaki kadınlar hala adet gören kadınlardan daha az semptom gösterir. Bazı kadınlar ayrıca hamilelik sırasında bazı semptomların arttığını bildirmiştir.

Erkeklerde IBS belirtileri

Erkeklerde IBS semptomları kadınlarda görülen semptomlarla aynıdır. Bununla birlikte, daha az sayıda erkek semptomlarını bildirir ve tedavi arar.

IBS ağrısı

IBS ağrısı kramp gibi hissedebilir. Bu kramp ile, aşağıdaki deneyimlerden en az ikisine de sahip olacaksınız:

 • bağırsak hareketinden sonra biraz ağrı rahatlaması
 • Bağırsak hareketinizin sıklığında değişiklik
 • dışkılarınızın görünümündeki değişiklikler

IBS teşhisi

Doktorunuz belirtilerinize göre IBS’yi teşhis edebilir. Belirtilerinizin diğer olası nedenlerini ekarte etmek için aşağıdaki adımlardan birini veya daha fazlasını da uygulayabilirler:

 • Herhangi bir gıda alerjisini ekarte etmek için belirli bir diyet uyguladınız mı veya belirli gıda gruplarını belirli bir süre kestiniz mi?
 • enfeksiyonu ekarte etmek için bir dışkı örneğinin incelenmesi
 • anemiyi kontrol etmek ve outceliac hastalığını yönetmek için kan testleri yaptırmak
 • kolonoskopi yapmak

Kolonoskopi tipik olarak sadece doktorunuz semptomlarınıza kolit, inflamatuar bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı) veya kanserden kaynaklandığından şüphelenirse yapılır.

IBS diyeti

Bazı insanlar için, diyet değişiklikleri semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. IBS semptomları kişiden kişiye değiştiği için, diyet değişikliklerine yaklaşımların değişmesi gerekir.

ibs

IBS Tedavisi

IBS’nin tedavisi yoktur. Tedavi semptomların giderilmesini amaçlamaktadır. Başlangıçta, doktorunuz bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı isteyebilir. Bu “ev ilaçları” tipik olarak ilaç kullanılmadan önce önerilmektedir.

IBS için ev ilaçları

Bazı ev ilaçları veya yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç kullanmadan IBS semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu yaşam tarzı değişikliklerine örnekler:

 • düzenli fiziksel egzersiz yapmak
 • bağırsakları uyaran kafeinli içeceklerin kesilmesi
 • daha küçük öğünler yemek
 • stresi en aza indirmek (konuşma terapisi yardımcı olabilir)
 • gaz ve şişkinliği azaltmak için probiyotikler (normalde bağırsaklarda bulunan “iyi” bakteri) almak
 • kızartılmış veya baharatlı yiyeceklerden kaçınmak

IBS de kaçınılması gereken gıdalar

IBS’niz olduğunda diyetinizi yönetmek biraz zaman alabilir, ancak genellikle çabaya değer. Süt, kızartılmış gıdalar, sindirilemeyen şekerler ve fasulye gibi bazı yiyecekleri tüketmemek, farklı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı insanlar için zencefil, nane ve papatya gibi baharat ve otlar tüketmek bazı IBS semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.

IBS ilacı

Semptomlarınız yaşam tarzı veya diyet değişiklikleri gibi ev ilaçları ile düzelmezse, doktorunuz ilaç kullanımını önerebilir. Sizin için doğru ilacı bulmak için doktorunuzla birlikte çalışmanız gerekir.

Tüm ilaçlarda olduğu gibi, yeni ilaçları düşünürken, bitkisel ilaçlar ve reçetesiz satılan ilaçlar da dahil olmak üzere doktorunuza halihazırda ne aldığınızı söylemeniz önemlidir. Bu, doktorunuzun aldığınız ile etkileşime girebilecek herhangi bir ilaçtan kaçınmasına yardımcı olacaktır.

Bazı ilaçlar tüm IBS semptomlarını tedavi etmek için kullanılırken, diğer ilaçlar spesifik semptomlara odaklanır. Kullanılan ilaçlar arasında kas spazmlarını kontrol eden ilaçlar, antikontipasyon ilaçları, ağrıyı hafifletmek için trisiklik antidepresanlar ve antibiyotikler bulunur. Kabızlık veya ishal için de doktorunuz ilaç önerecektir.

IBS’ye ne sebep olur?

IBS’yi tedavi etmenin birçok yolu olmasına rağmen, IBS’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Olası nedenler aşırı duyarlı bir kolon veya bağışıklık sistemini içerir. Postenfeksiyöz IBS, gastrointestinal sistemdeki önceki bir bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır. Çeşitli olası nedenler IBS’yi önlemeyi zorlaştırır.

IBS’de yer alan fiziksel süreçler de değişebilir, ancak aşağıdakilerden oluşabilir:

 • ağrılı kramplara neden olan kolonun yavaşlamış hareketleri
 • motilite ve bağırsak hareketlerini etkileyen kolondaki anormal serotonin seviyeleri
 • IBS semptomlarına neden olan bağırsaklara zarar veren hafif çölyak hastalığı

IBS tetikleyicileri

Birçok insan için IBS semptomlarını yönetmenin anahtarı tetikleyicilerden kaçınmaktır. Bazı gıdalar, stres ve anksiyete, birçok insan için IBS semptomları için tetikleyici olabilir.

Bazı gıdalar IBS’li birçok insan için yaygın tetikleyicilerdir. Bununla birlikte, bu yiyeceklerin bazılarının sizde diğerlerinden daha büyük etkisi olabilir. Hangi yiyeceklerin sizin için tetikleyici olduğunu öğrenmek için bir süre yiyecek günlüğü tutmak yardımcı olabilir.

Stres ve kaygı seviyenizi artırabilecek durumları önceden tanımak yardımcı olabilir. Bu size mümkün olduğunda bu durumlardan kaçınmayı planlayabilme veya stres ve kaygıyı sınırlama imkanı verir.

Stres ve IBS

Sindirim sisteminizin otomatik hareketi veya motilitesi sinir sisteminiz tarafından büyük ölçüde kontrol edilir. Stres sinirlerinizi etkileyerek sindirim sisteminizi aşırı aktif hale getirir. IBS’niz varsa, kolonunuz sindirim sisteminizde hafif bir bozulmaya bile aşırı duyarlı olabilir. Ayrıca IBS’nin stresten etkilenen bağışıklık sisteminden de etkilendiğine inanılmaktadır.

Kilo kaybı ile IBS

IBS, kilonuzu etkilemez. Bununla birlikte, semptomlardan kaçınmak için kilonuzu koruyacak kadar yemezseniz, potansiyel olarak kilo kaybına yol açabilir. Kramp yedikten hemen sonra daha sık gelebilir. Sık sık ishal belirtileriniz varsa, vücudunuz tüm besinleri yediğiniz yiyeceklerden alamıyor olabilir. Bunun sonucunda kilonuz azalabilir.


Leave A Reply