İş Makineleri Nelerdir? İsimleri

0

İş makineleri nelerdir? İş makinelerinin isimleri, listesi ve özellikleri nelerdir? İş makinelerinin görevleri hakkında bilgi.

İş Makineleri

 
Forklift

Malzemeleri Kaldırmaya, taşımaya ve yüklemeye yarayan iş makinesidir. Ön kısmında genellikle paletlerin üzerine yerleştirilmiş malzemeleri kaldırmaya yarayan çatalları vardır.

 
Buldozer

Toprağı iterek sürüklemeye ve yeri düzleştirmeye yarayan iş makinesidir. Genellikle paletli bir traktör ve önüne takılı büyük bir bıçaktan oluşur.

 
Kazıyıcı yükleyici kepçe

Yeri kazmaya ve kazdığı malzemeyi kaldırmaya, taşımaya ve yüklemeye yarayan iş makinesidir. Genellikle tekerlekli bir traktör, önde yükleyici bir kepçe ve arkada da kazıcı bir kepçeden oluşur.

 
Greyder

Yeri kazımaya ve kazıdığı malzemeyi düzgün bir katman halinde yaymaya yarayan iş makinesidir. Orta kısmında bulunan ve sağa sola dönebilen bir bıçağı vardır.

 
Kazıyıcı

Yeri, orta kısmındaki bıçaklarla sıyırmaya, sıyırdığı malzemeyi yüklemeye, taşımaya ve boşaltmaya yarayan iş makinesidir. Toprağı sıyırmaya yarayan bıçakları ve toprağın içinde taşındığı bir haznesi vardır.

 
Silindir

Yerdeki toprağı, taşı, kumu ya da asfaltı sıkıştırıp zemini düzleştirmeye yarayan iş makinesidir. Tekerlekler yerine kendi ekseni çevresinde dönen silindirleri vardır.

 
Kule vinç

Yüksek yapılar inşa edilirken malzemeleri kaldırmaya ve üst katlara taşımaya yarayan iş makinesidir. Kule gibi yükselen gövdesi ve bom adı verilen kolları vardır.

 
Beton karıştırma kamyonu

Betonu oluşturan çimento, su, taş ve kum gibi malzemeleri taşırken karıştırmaya ve oluşan betonu istenen yere dökmeye yarayan kamyondur. Arka kısmında kendi ekseni çevresinde dönen bir kazan ve kazanın içinde de karıştırma bıçakları vardır.

 
Damperli kamyon

Arkasında bulunan kasasına yüklenen taş, kum gibi malzemeleri taşımaya ve istenen yere boşaltmaya yarayan büyük bir kamyondur. Bir dozer ya da kepçe kullanılarak kasasına yüklenen malzemeler kasanın ön tarafının yukarı kaldırılmasıyla boşaltılır.

 
Vinçli kamyon

Malzemeleri yüksek bir yere kaldırmaya ve taşımaya yarayan kamyondur. Arkasına yerleştirilen vincin uzayıp kısalabilen bir kolu ve kolun ucunda da bir kanca vardır.

 
Yükleyici

Malzemeleri kaldırmaya, taşımaya ve yüklemeye yarayan iş makinesidir. Genellikle tekerlekli bir traktör ve önde yüklemeyi sağlayan bir yükleyici kepçeden oluşur.

 
Kepçeli kazıcı

Yeri kazmaya ve kazdığı malzemeyi kaldırarak istenen yere boşaltmaya yarayan iş makinesidir. Eklemli bir kolun ucunda hareket eden bir kepçesi vardır.

 
Tünel açma makinesi

Tünel açmak amacıyla toprak ve kayaç tabakalarını dairesel bir şekilde kazmaya yarayan iş makinesidir. Ön kısmı büyük bir silindir şeklinde olan bu makinenin en önünde büyük bıçaklardan oluşan ve kendi ekseni çevresinde dönen bir kazıcı kafa vardır.

 
Asfalt serici

Yere sıcak katran, küçük taşlar ve kumdan oluşan asfaltı yaymaya yarayan iş makinesidir. Asfalt doldurma hunisi, asfaltı sıcak tutan hazne, asfaltı döküm yerine boşaltan konveyörden oluşur.

 
Asfalt kazıma makinesi

Asfalt zemini kazımaya ve atık malzemeyi yerden toplayarak bir kamyona yüklemeye yarayan iş makinesidir. Kendi ekseni çevresinde dönen kesici takımı, toplayıcı konveyör ve boşaltma konveyörü vardır.

 
Delici

Her türlü zemini delmeye ve açılan deliği beton, demir gibi malzemelerle doldurmaya, gerektiğinde deliğe boru yerleştirmeye yarayan iş makinesidir. Uzayıp kısalabilen bir kolu ve kolun ucunda bir burgusu vardır.

 
Boru döşeyici

Açılmış hendek, kanal ya da çukurlara boru döşemeye yarayan iş makinesidir. Boruları tutup kaldırmaya yarayan uzun bir kolu ve makara sistemi vardır.

 
Hendek açma makinesi

Hendek, kanal ya da çukur açmak amacıyla yeri şerit şeklinde kazmaya yarayan iş makinesidir. Genellikle boru döşenmesi için kanal açan bu paletli makinenin ön kısmında büyük dönen bir bıçak vardır.


Leave A Reply