Isabel Martínez de Perón Kimdir

0

Isabel Martínez de Perón kimdir? Arjantin’de devlet başkanlığı yapmış olan Isabel Martínez de Perón hayatı hakkında kısa bilgi.

Isabel Martínez de Perón Kimdir

Isabel Martínez de Perón (d. 4 Şubat 1931, La Rioja, Arjantin), Juan Peron’un üçüncü karısı ve 1974-76 arasında Arjantin başkanı.
Isabel Martínez de Perón
Dansçı olduktan sonra Isabel adını kullanmaya başladı. 1955-56’da Peron’la tanıştıktan sonra, gösteri dünyasındaki işini bırakarak onun özel sekreteri oldu. Peron’la birlikte Madrid’e sürgüne gitti ve 1961’de orada onunla evlendi. 1960’larda ve 1970’lerde birkaç kez Arjantin’e dönerek eyaletlerde Peronist adayların seçim kampanyalarına katıldı. Peron 1973’te başkanlık seçimlerine katılmak üzere Arjantin’e döndüğünde Peron’un danışmanı Jose Lopez Rega’nın önerisiyle başkan yardımcılığına seçildi. Peron’un hastalığı sırasında birkaç kez ona vekâlet etti. 1 Temmuz 1974’te Peron’un ölümü üzerine başkan olarak onun yerine geçti.

Advertisement

Yönetimi sırasında geçmiş yönetimlerden devraldığı enflasyon, işçi olayları ve siyasal şiddet hareketleri gibi sorunlarla karşı karşıya kalan Isabel, bu sorunları yeni kabineler kurarak, dış borç ödemeleri için para basımını artırarak ve Kasım 1974’te sıkıyönetim ilan ederek çözmeye çalıştı. Ekonomik ve siyasal durumun giderek kötüleşmesi, 24 Mart 1976’da ordunun yönetime el koymasına yol açtı. Hava kuvvetlerine bağlı subaylarca tutuklanan Isabel beş yıl boyunca evinde göz hapsinde tutuldu. 1981’de rüşvet suçlamasıyla yargılandı. Aynı yılın yazında serbest bırakıldıktan sonra İspanya’ya sürgüne gitti. 1983’te affa uğradı. 1985’te Peronist Parti (Ulusal Adaletçi Hareket-MNJ) başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.


Leave A Reply