Isambard Kingdom Brunel Kimdir? Başarı Mühendisi Hayatı ve Çalışmaları

0
Advertisement

Isambard Kingdom Brunel Kimdir ve ne yapmıştır? Başarılı bir inşaat mühendisi olan Isambard Kingdom Brunel’in hayatı ve çalışmaları hakkında bilgi.

Isambard Kingdom Brunel

  • Doğum Günü: 9 Nisan 1806
  • Ölüm Yaşı: 53
  • Güneş Burcu: Koç
  • Doğum Yeri: Portsmouth, İngiltere
  • Mesleği : İnşaat Mühendisi
  • Ölüm Tarihi: 15 Eylül 1859
  • Ölüm Yeri: Londra, İngiltere
  • Şehir: Portsmouth, İngiltere
Isambard Kingdom Brunel

Kaynak: commons.wikimedia.org

Isambard Kingdom Brunel, 19. yüzyılda yaşamış büyük bir İngiliz inşaat mühendisiydi. Londra’yı İngiltere’nin batı kısmına bağlayan demiryolu şirketi olan Great Western Railway’i inşa eden adamdı. Büyük, daha ekonomik vagonların kullanımına öncülük eden şirket, “Tanrı’nın Harika Demiryolu” olarak biliniyordu. Brunel, son derece yenilikçi bir zihne sahip bir inşaat mühendisiydi. Mevcut problemlere daha iyi çözümler bulmak için farklı mühendislik teknikleri ve fikirleri denemeye her zaman açıktı. İngiliz inşaat mühendisliğindeki birçok “ilk” ona atfediliyor. Risk alan biri olarak, geleneksel olarak kabul edilen kavramlardan uzaklaşmaktan asla korkmadı ve geleneksel olmayan kavramları uygulamaktan da nefret etmedi. Bir nehrin altında bir tünel inşa etme fikrini ortaya attı ve okyanuslarda yelken açmak için pervaneli ilk demir geminin geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynadı ve böylece deniz mühendisliğinde devrim yarattı. Çok sigara içmemiş olsaydı, parlak zekası çok daha fazlasını başarabilirdi. Daha 53 yaşındayken felç geçirdi ve öldü. BBC’nin bir kamu anketinde ‘En Büyük 100 Britanyalı’ olarak ikinci sırada yer aldı, zamanında çok ünlü bir inşaat mühendisiydi; onuruna dikilen birkaç anıt, günümüzde de saygı duyulan gerçeğin kanıtıdır.

Çocukluk ve Erken Yaşam

Hampshire’da bir Fransız inşaat mühendisi Sir Marc Isambard Brunel ve Sophia Kingdom’da doğdu. İki kız kardeşi vardı. Babası başarılı bir profesyoneldi ve mutlu bir çocukluk geçirdi. Babası ona çizim ve gözlem teknikleri öğretti. Küçük yaşlardan itibaren babası ona inşaat mühendisliği sevgisini aşıladı. Sekiz yaşındayken Dr. Morrell’in Hove’daki yatılı okuluna gönderildi. Babası Isambard’ın yüksek kaliteli eğitim alması konusunda çok titizdi ve bu nedenle onu Normandiya’daki Caen Koleji’ne ve ardından Paris’teki Lyce Henri-IV’e gönderdi. Babası, parlak bir mühendis olmasına rağmen, finans yönetimi konusunda fakirdi ve çok fazla borç biriktirmişti, bu yüzden bir borçlu hapishanesine gönderildi. Ancak daha sonra serbest bırakıldı. Isambard, ünlü Fransız mühendislik okulu Icole Polytechnique’de oturmaya çalıştı. Ancak okul onu yabancı olduğu için kabul etmedi. Daha sonra horolog Abraham-Louis Breguet’in yanında çırak oldu ve 1822’de İngiltere’ye geri döndü.

Kariyeri

İngiltere’ye döndüğünde babasıyla birlikte çalışmaya başladı. Londra’daki Thames Nehri’nin altında bir tünel inşa etme çalışmaları 1825’te başladı ve birkaç yıl sonra Isambard Brunel, babasının yönettiği projede Yerleşik Mühendis olarak atandı. 1828’de tünelin inşası sırasında iki kıdemli madencinin öldüğü büyük bir kaza meydana geldi. Brunel ölümden kılpayı kurtuldu ve ağır yaralandı. Bu, işi birkaç yıl durdurmaya zorladı.

1831’de, Bristol’deki Clifton’da Avon nehri geçidi boyunca bir köprü inşa etmek için en iyi tasarımı bulmak için bir yarışma düzenlendi. Brunel yarışmayı kazandı ve Clifton Asma Köprüsü’nü tasarlama fırsatı buldu. Clifton Asma Köprüsü’ndeki çalışmalar 1831’de başladı. Köprü, o zamanlar dünyadaki herhangi bir köprünün en uzun açıklığına sahipti. Ancak Kraliçe Meydan İsyanları nedeniyle çalışma durdurulmak zorunda kaldı. Köprü, Brunel’in ömrü içinde tamamlanamazdı. 1833’te Great Western Railway’in baş mühendisi olarak atandı. O zamanın çoğu İngiliz Demiryolları standart ölçü kullandığı için çok fazla tartışma yaratan raylar için 2,134 mm’lik geniş bir ölçü kullanmaya karar verdi. Demiryolu ilk trenlerini 1838’de işletmeye başladı.

1836’da Great Western Steam Ship Company’nin mühendisi olarak atandı ve ilk pervaneli demir gemi ve aynı zamanda zamanının en büyük gemisi olan bir yolcu vapuru olan SS Great Britain’in inşasına başladı. Gemi 1843’te denize indirildi. Atlantik’i geçmek için inşa edilmiş meşe gövdeli çarklı bir vapur olan SS Great Western’i tasarladı. 1837’den 1839’a kadar en büyük yolcu gemisiydi. Daha sonra Royal Mail Steam Packet Company’ye satıldı. Kariyeri boyunca, Tamar Nehri üzerindeki Royal Albert Köprüsü, Somerset Köprüsü, Windsor Demiryolu Köprüsü ve Thames üzerindeki Maidenhead Demiryolu Köprüsü dahil olmak üzere birçok köprü tasarladı.

Advertisement

Temel Çalışmaları

En çok Great Western Demiryolu projesinin baş mühendisi olarak bilinir. Demiryolu, Londra’yı İngiltere’nin batısı ve Galler’e bağlamak için inşa edildi. Daha sonra “Tanrı’nın Harika Demiryolu” olarak bilinen demiryolunun tasarımında birçok yenilik uyguladı.

Ödüller ve Başarılar

1830’da Royal Society üyeliğine seçildi. İngiltere’deki Brunel Müzesi, Isambard Kingdom Brunel ve babası Marc’ın eserlerine adanmıştır.

Kişisel Yaşam ve Miras

1836’da Mary Elizabeth ile evlendi. Eşi, besteci Horsley’nin kızıydı. Çiftin üç çocuğu oldu. Oğullarından biri olan Henry de başarılı bir inşaat mühendisi oldu. Ağır bir sigara tiryakisiydi. 1859’da felç geçirdi ve on gün sonra öldü; henüz 53 yaşındaydı.


Leave A Reply