İshakpaşa Sarayı Nerededir? Tarihi Mimari Yapısı Özellikleri Nelerdir?

0
Advertisement

İshakpaşa Sarayı nerededir? İshakpaşa Sarayı’nın özellikleri, mimari yapısı, tarihi, yapılışı, içinde bulunanlar hakkında bilgi.

İshakpaşa Sarayı

İshakpaşa Sarayı

İshakpaşa Sarayı; Ağrı İli nin, Doğubeyazıt İlçesinin 8 km güneydoğusunda, çevreye egemen bir kayalık üzerinde yer alır. İshak Paşa ile ilgili bilgiler az ve kuşkuludur. Bununla birlikte sarayın yapımına Çıldır Atabeylerinin Çolak Abdi Paşa tarafından başlandığı ve aynı aileden küçük İshak Paşa’nın 1784’te tamamlattığı bilinir.

SARAYIN HARİTASI:

Yapı topluluğu iki avluyla bunları çevreleyen 366 oda, cami, divan odası, fırın, mutfak, ahırlar ve hamamdan oluşur. Sarayın cami dışındaki yıkık bölümleri ilk kez 1950’de küçük çapta onarılmaya başlandı. Saraya, doğru cephesindeki kabartma bezemelerle süslü kapısından girilir. Selçuklu taş oyma sanatının tüm inceliğini yansıtan bu kapıdan birinci avluya geçilir. Büyük bir bölümü yıkılmış olan bu avluda saray hizmetlerinin görüldüğü tavlalar ve iç oğlanlarının odaları yer alır. Buradaki öteki anıtsal kapıdan ve 10 m uzunluğunda tonozlu bir geçitten ikinci avluya girilir. Sağda selamlık cami ve türbe; karşılarında harem ve mutfaklar vardır. Selamlığın en önemli bölümünü oluşturan Divan salonu 20×30 m ölçüsünde olup duvar ve döşemesi kesme taştandır.

Advertisement

Duvarlar eski yazılı ayet ve beyitlerle bezelidir. Yapı topluluğunun sağında yer alan ve minaresiyle saray görünümünü etkileyen cami dört köşe planlıdır. Kubbe Orta Asya İslâm yapılarını hatırlatır. Ayrıca köşelerde dört küçük kule vardır. Kubbenin içerisi renkli kalem işleri, öteki bölümleri de bitkisel motiflerle süslüdür. Son cemaat yeri kapalı, kadınlar mahfeli de haremle bağlantılı balkon görünümündedir. Mihrap önünde yer alan türbe, Anadolu Selçuklu türbe geleneğini sürdüren bitkisel ve geometrik motiflerle bezelidir. Çolak Abdi Paşa ile İshak Paşa’nın yakınları da burada gömülüdür.


Yorum yapılmamış

  1. Bence harika olmuş.Bizi düşünüp vakit ayırdığınız ve emek harcadığınız için çok teşekkürler.Ellerinize sağlık 🙂 ♥

Leave A Reply