İshale en çok sebep olan besinler nelerdir? İshal Yapan Yiyecekler

0

İshal yapan yiyecekler hangileridir? İshal yapan ve fazlasının zarar olsuğu ishale en çok sebep olan besinler nelerdir? İsimleri…

İshal yapan besinler nelerdir?

İshal denilen durum, normal şartlarda katı bir yapıda olacak şekilde vücuttan atılması gereken dışkının form değiştirerek bazen sıvı olarak dahi vücuttan atılabildiği durumdur. Bu durumun engellenebilmesi adına ishal yapan ilaçlardan; bunun dışında ishal yapan bitkilerden, ishal yapan meyvelerden yani kısacası ishal yapan besinlerden mümkün mertebe bir müddet uzak durmak gerekmektedir.

İshal durumunun meydana gelmesinde bir kaç başlıca faktör bulunmaktadır. Bunlar alerji durumları, gıdalardan zehirlenme, bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlar geçirme, ishali tetikleyici ilaçlar kullanma, hipertiroid hastalığı, sindirim sistemi hastalıkları ve diyabete bağlı hastalıklardır.

mide yanması

Kaynak: pixabay.com

Eğer yaşadığınız ishal probleminin kaynağı yiyeceklerse, bu sizin vücudunuzda sindirim sisteminizin bir kaç gıdaya karşı göstermiş olduğu hassasiyetten kaynaklanmaktadır. Bu hassasiyete tıp dilinde “laktoz intoleransı” denmektedir. Örnek verilecek olursa; laktoz intoleransı şikayetinin bireylerde en çok süt içilmesinde ve süt ürünleri tüketilmesinde ortaya çıktığı görülmüştür.

Bahsedilen bu ishal tepkimeleri, kaynaklandığı sebebin dışında bir de sizin vücudunuzun bu tip durumlara gösterdiği ekstrem tepkilerle de ilgilidir. Yani bir bireyin ishal olduğundaki tuvalete çıkma durumu ya da bu ishal durumunun yaşanma süresi 2-3 gün sürüyorsa, bazı bireylerde de gün içerisinde yok olabilmektedir.

İshal yaşayan bireylerin bu duruma ilk başta saydığımız sebepler dışında, aşırı derecede sigara tüketmekle ya da aşırı derecede alkol tüketmekle de düştükleri görülmektedir.

Halk arasında en çok görülen sağlık problemlerinden biri olan ishal olma durumu, bireyin vücudunun sağlıklı olup olmamasına göre gelişen bir durum değildir. Yani sağlıklı insanlar kolay kolay ishal olmazlar algısı oldukça yanlış bir algıdır. Aksine gayet sağlıklı insanlar ishal yapan yiyeceklerden içeceklerden sıklıkla tüketirlerse ishal olmaları kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Ayrıca yetişkin insanlarda ne kadar yaygın olduğu bilinen bu durumun aynı şekilde bebekler arasında son derece sıklıkla yaşanabildiğini ve can sıkıcı bir durum olduğunu söyleyebilmek de mümkündür. Üstelik bebeklerin biyolojik olarak gelişim aşamalarında metabolizmaları çok daha hassas olduğundan bebekleri ishal yapan yiyecekleri iyice araştırarak bebekleri bu besinlerle beslemekten uzak durulmalıdır.

Kısaca bahsetmeye çalıştığımız ishal olunma durumlarında mutlaka uzak durulması gereken belli başlı ürünler bulunmaktadır. Tabi burada unutulmaması gereken bir diğer nokta, her metabolizmanın farklı olabileceği göz önünde bulundurulması gerektiğinden başkasında ishal yapan yiyeceklerin sizde herhangi bir ishal durumu da yaratmayabileceğidir.

ishal

Kaynak: pixabay.com

İshale en çok sebep olan besinler nelerdir?

Kafein içeriği : Bir bireyin sürekli olarak kafein içeren ürünleri tüketmesi, hem sindirim sistemini hem de vücudun genel yapısını hızlandırabilme etkisine sahiptir. Kafeinli içecek denilince aklımıza gelen kahve, çay, gazoz ve diğer gazlı içecekler bol miktarda bulundurdukları bu içecek yüzünden tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gereken içecekler listesindedir. Üstelik vücudunda kafein içeriğine karşı duyar olan bireylerin, bu tip içecekleri içerken ekstradan dikkat etmesi noktasının üzerinde durulur.

Meyve çeşitleri : Meyvelerin içeriğinde oluşumlarından beri gelen fruktoz içeriği bulunur ve bu fruktoz içeriği bir çeşit şekerdir. Bu şeker içeriğinin vücuda fazla miktarda alındığında kişinin ishal olması kaçınılmazdır. Bahsedilen fruktozlar meyvelerin dışında daha pek çok yiyecekte de bulunabildiğinden, bir ürünü fazlaca tükettiğinizde içerisinde fruktoz olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Süt ve süt ürünleri : Sütün ve süt ürünlerinin içeriğinde bulunan laktoz isimli şeker içeriği. Vücutta az önce de bahsettiğimiz gibi laktoz intoleransının oluşmasına; yani sütün şekerinin sindirilememesine neden olmaktadır. Vücudunda laktoz intoleransı bulunan kişilerin bu tip ürünler tükettikten sonra karın ağrıları, mide krampları ya da gaz problemlerinin olduğu görülebilmektedir.

Alkol : Çok fazla alkol tüketiminin yapıldığı günün ardından, diğer güne ishal olarak uyanma ihtimaliniz çok fazladır. Bu sebepten ötürü ishal durumunuz ortadan kalkana kadar mutlaka alkol alımına ara vermeniz önerilmektedir. Eğer alkol alışınızda her seferinde ishal olduğunuzu görüyorsanız alkol alma sıklığınıza da ara vermeniz sağlığınız için faydalı olacaktır.


Leave A Reply