Isı Sığası Nedir? Neye Bağlıdır? Nasıl Hesaplanır? Formulü

0
Advertisement

Isı Sığası ne demektir, neye bağlıdır? Isı Sığasının özellikleri, Isı Sığası, ısı kapasitesi nasıl hesaplanır, formülü, hakkında bilgi.

isi-sigasi

ISI SIĞASI

Isı Sığası ya da termik kapasite olarak da bilinir, bir cismin soğurduğu ısının, sıcaklık değişimine oranıdır. Yada daha basit bir anlatımla; bir maddenin sıcaklığını 1 °C değiştirmek için gerekli olan ısı miktarıdır.
Formüldeki δQ ısı değişmesini,  δT sıcaklık değişmesidir. Isı sığasının SI sisteminde birimi joule/Kelvin’dir

Bir cismin birim kütlesinin sıcaklığını birim derece değiştirmek için gerekli olan ısı ise özgül ısı sığası ya da özgül ısı olarak adlandırılır. SI sisteminde birimi joule/gram Kelvin ‘dır.

ateş

Çoğunlukla derece santigrat başına kalori olarak ifade edilir. Eğer cismin kütlesi tanımlanmışsa, elde edilen ısı sığası değerleri, atom ısısı, mol (gram cinsinden molekül ağırlığı) ısısı ya da özgül ısı olarak adlandırılır. Kalorinin tanımında, suyun özgül ısısı temel alınır.

Advertisement

Yeterince yüksek sıcaklıklarda, atom başına ısı sığası tüm elementler için hemen hemen aynı olur. Atom ağırlığı büyük olan metaller için bu özellik oda sıcaklığında da geçerlidir; Dulong-Petit yasası da bu özellikten yararlanılarak geliştirilmiştir. Öteki malzemelerin ısı sığaları ve ısı sığalarının sıcaklığa bağlı olarak değişmesi, atomların enerji düzeyleri (olanaklı kuvantum durumları) arasındaki farklılıklara bağlıdır. Isı sığaları çeşitli ısıölçüm aygıtlarıyla ve termodinamiğin üçüncü yasasına ilişkin formülden yararlanılarak ölçülür. Çeşitli cisimlerin entropilerinin saptanmasında ısı sığası ölçümlerinden yararlanılmıştır.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply