IŞİD Kimdir? IŞİD Nedir? IŞİD Hakkında Bilgiler

0
Advertisement

Işid örgütü ile ilgil ibilgiler. Işid örgütü nasıl ve ne zaman kuruldu>? Işid örgütünün amacı nedir? Işid ile ilgili bilgiler

Işid BayrağıIrak ve Suriye’de faaliyet gösteren özellikle son dönemde Suriye’de düzenlemiş oldukları korkunç insanlık dışı katliamları ile adını duyuran terör örgütü. Örgüt 2004 yılında Ebu Musa Zerkavi tarafından “Tevhid ve Cihad” adı altında kurulmuştur. Kurulduktan kısa bir dönem sonra El Kaide saflarına katılmış ve adını “Mezopotamya’da El-Kaide” olarak değiştirmiştir.

2006 yılında ise yine Ebu Musa Zerkavi tarafından “Mücahitler Şurası Konseyi“‘nin kurulduğu açıklandı. Zerkavi ABD güçlerince öldürülünce yerine Ebu Hamza el Muhacir geçti. 2006 yılının son dönemlerinde ise Ebu Ömer el Bağdadi “Irak İslam Devleti”‘ni kurduklarını duyurdu.

2010 yılında Irak ve ABD güçlerinin ortaklaşa düzenledikleri operasyonda Ebu Ömer el Bağdadi öldürülünce bu defa yerine Ebu Bekir el Bağdadi geçti.

Yıl 2011 olduğunda ise El Kaide’nin Suriye kolu olarak Nusra Cephesi kuruldu. Nusra Cephesinin önderliğini ise Muhammed Colani yapmaktaydı. Aynı yıl Nusra Cephesi ile Irak İslam Devletinin birleştiği ve şimdiki ismi olan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) adını aldığı duyuruldu. Ancak Muhammed Colani’ye ait bir ses kaydı yayınlanarak iki örgütün aynı çatı altında birleşmesine sıcak bakmadığını ve El-Kaide’ye tam olarak bağlı olduğunu ilan etti.

2013 Şubat’ına gelindiğinde ise El-Kaide örgütü IŞİD örgütünün Suriye’de ki faaliyetlerini bırakıp ülkeyi terketmesi gerektiğini ve IŞİD diye bir örgütü tanımadığını ilan etti. Bunun üzerine iki örgüt IŞİD ve El Nusra Cephesi çatışmaya başladı. Bu çatışmalardan IŞİD örgütü üstünlük ile ayrıldı.

Advertisement

IŞİD örgütü hem Suriye’de hem de Irak’ta belirli kentlerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suriye’de Deyr Ez-Zor, Mumbuc ve Rakka kentleri, Irak’ta ise Felluce, Ramadi, Tıkrit ve Musul kentleri elinde bulunuyor.

IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi. İşin enteresan tarafı Suriye rejimi IŞİD’in elindeki bölgeden çıkan petrolü satın alıyor ve diğer muhalif gruplara saldırdığı gibi IŞİD örgütüne saldırmıyor.

Işid örgütü selefi farklı grupların desteğini alarak faaliyet gösterir. Amaçları ele geçirdikleri bölgede İslami halifelik kurmaktır. 2014 yılında Işid ile El-Kaide örgütünün bağları tamamen kopmuş ve Işid El-Kaide’den bağımsız hareket etmeye başlamıştır. IŞİD’in 10.000 kişilik bir silahlı gücünün olduğu düşünülmektedir.

3 Ocak 2014 tarihinde Felluce merkezli bir İslam devleti kurduğunu ilan edet örgüt bir kaç hafta sonra Şii Hizbullah grubu ile savaşmak için yeni bir milis gücü kurduğunu açıkladı.

IŞİD bir süredir Türkiye Cumhuriyetine meydan okumakta ve sürekli olarak eylemler yapmaktadır. Önce 17 Mart 2014’te Türk Ordusunun Süleyman Şah Türbesinden çekilmesi için 3 gün süre verdikten sonra 20 Mart 2014 tarihinde Niğde’de 2 asker ve 1 polisimizi şehit etmiştir.

10 Haziran 2014 tarihinde Musul’u da işgal eden IŞİD Türk konsolosluğunun binayı terketmeyi geciktirmöesi sebebi ile bir gün sonra binada bulunan aralarında kadın ve çocuklarında olduğu 43 personeli tutsak almıştır.

Advertisement


Leave A Reply