Işık İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları Açıklamaları, Işık Sözleri

0
Advertisement

İçinde ışık kelimesi geçen atasözleri, deyimler nelerdir, bu atasözleri ve deyimlerin anlamları ve açıklamaları. Işık hakkında atasözleri, deyimler ve anlamları.

Işık İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları

Işık İle İlgili Atasözleri Deyimler ve Anlamları

ATASÖZLERİ

“mum dibine ışık vermez”
etkili kişi kendi yakınlarına yardımcı olamaz.

DEYİMLER

 • “(bir durum, düşüncenin) ışığı altında”
  bir durum veya düşüncenin konuyu aydınlatmasından yararlanarak, onu göz önünde tutarak” anlamında kullanılan bir söz.
 • “gözleri ışıklı (olmak)”
  gözleri ışık içinde (olmak).
 • “ışık almak”
  güneş ışığından yararlanır durumda olmak.
 • ” ışık tutmak”
  1) bir yeri ışıkla aydınlatmak: Biraz evvel bize ışık tutan sakallı adam bu hareketime dikkat etmişti. -R. N. Güntekin. 2) düşüncesiyle kılavuzluk etmek, konuyu aydınlatıcı düşünceler söylemek, tutacağı yolu göstermek: Gökalp, bu odada her gün yeni bir konuya ışık tutardı. -Y. Z. Ortaç.
 • “tünelin sonunda ışık görünmek”
  sıkıntılı durumdan kurtulmak için çare belirmek.
 • “yeşil ışık yakmak”
  uygun olabileceğini, izin verilebileceğini belli etmek: Bu anıt, onun kişiliğinin getirdiği bir dokunulmazlıkla daha sonra nice heykellere yeşil ışık yakıyordu. -H. Taner.
Mum Dibine Işık Vermez:

ANAFİKİR ve açıklaması : Başkalarının mutluluğu için çalışanlar, kendi mutluluklarını feda ederler. Toplumlar mutluluklarını, kendilerini mum gibi toplum için eritenlere borçludurlar. Sağlıklı bir toplum öylelerinin sayıca üstün olmasıyla ayakta durur. Onlar yalnızca bir mum gibi toplumu aydınlatmayı, onun sıkıntılarını gidermeyi düşünürler. Kendileri için öncelikle bir şey istemezler. Hatta bu uğurda sağlıklarını, yaşamlarını feda etmekten çekinmezler. En büyük BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK gibi bütün öğretmenler, toplumun kalkınması için çabalayanlar hep bu mumlardır. Topluma düşen en büyük görev, öylelerine hakkettikleri değeri vermek, maddi ve manevi yönden yokluk içinde yaşatmamaktır.


Leave A Reply