Işık Kirliliği Nedir? Nasıl Önlenir? Nedenleri Nelerdir? Hakkında Bilgi

0
Advertisement

Işık kirliliği nedir? Işık kirliliğinin nedenleri nelerdir? Işık kirliliği nasıl önlenir, zararları nelerdir, hakkında bilgi.

isik-kirliligi

IŞIK KİRLİLİĞİ

Aydınlatma, insan hayatının vazgeçilmez unsurlarından bir tanesidir. Ancak gereksiz ölçülerde ve yanlış zamanlı aydınlatma bazı çevre sorunlarına neden olmaktadır. Işık kirliliği hava ya da su kirliliği gibi zehirleyici bir etkiye sahip değildir. Fakat gereksiz aydınlatma, ışığı üretmek için harcanan enerjinin önemli bir kısmının boşa gitmesi demektir. Bu nedenle büyük ekonomik kayıplara neden olur.

Işık kirliliğinin önlenmesi için alınacak tedbirler

***Gereksiz aydınlatmadan kaçınılmalıdır.

***Aydınlatılması gereken bölgelerde uygun güçte ve verimi yüksek olan aydınlatma araçları kullanılmalıdır.

Advertisement

***Doğal alanlarda canlıların ışık ile ilişkileri göz önünde bulundurularak aydınlatma saatlerine özen gösterilmelidir.

Karanlık gökyüzü

Kentlerimizin parlak ışıkları nedeniyle karanlık bir gökyüzünün güzelliğini görmek giderek daha da zorlaşıyor. Tarih boyunca havanın açık olduğu gecelerde insanlar yukarıya bakıp gökyüzünün bir ucundan diğerine uzanan, yıldızlardan oluşan parlak belkemiğini görebilmiştir. Buna Samanyolu deriz. Ona baktığımızda galaksimizin merkezi düzlemine baktığımızı artık biliyoruz. 50 yıl önce büyük kentlerde bile Samanyolu’ndaki parlak yıldızlardan bazılarını görmek mümkündü. Ne yazık ki günümüzde birkaç yıldız görebilmek gökyüzünü örten sarı dumanlı sisten dolayı kasabalarda hatta taşrada bile zor hale geldi. Bizden önceki bütün kuşaklara esin kaynağı olan görüntü artık kararıyor. Bunun sorumlusu sodyum buharlı sokak lambalarıdır – özellikle yalnızca yere doğru yukarıya doğru da ışık verenleri. İçlerinde birçok astronotun da yer aldığı Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği (International DarkSky Association) gibi gruplar ışık kirliliğini önlemek ve Evren manzaramızı korumak için kampanyalar düzenlemektedir.


Yorum yapılmamış

Leave A Reply