Isının Cisimler Üzerindeki Etkileri

0

Isının cisimlerin üzerindeki etkileri nelerdir? Katı, sıvı ve gaz maddeler üzerinde ısının, sıcaklığın etkileri, hakkında bilgi.

isinin-etkileri
Cisimlerin sıcaklıkla boylarının değişmesi günlük hayatta da çok karşılaştığımız olaylardandır. Bilindiği gibi tren raylarının ek yerlerinde biraz aralık bırakılır. Bu aralık olmazsa raylar yazın uzar, doğan gerilmeler, basınçlar yüzünden tren hattı bozulur. Gene bunun gibi, iki nokta arasına bağlanan teller de çok sıkı gerilirse kışın soğuktan kısalınca kopar,

Advertisement

Sarkaçlı saatlerde sarkacın boyu önemlidir. Saatin her zaman doğru işlemesi için salınım periyotlarının değişmemesi gereklidir; bunun için de sarkacın boyu değişmemelidir. Sarkacı üst üste konmuş biri demir, biri pirinç iki çubukla yapıp, boylarını aralarındaki uzaklık değişmez kalacak şekilde seçmekle bu sonuç sağlanır. Sıcaklık derecesinin değişmesiyle demirin de, pirincin de boyu değişirse de aralarındaki fark her zaman aynı kalır.

Ergime olayı sırasında çıkan soğukluk da gündelik hayatımızda birçok işlere yarar, birçok soğutma işlerinde bundan faydalanılır. Bunun gibi, donan cisimlerin verdikleri ısı da faydalı şekilde kullanılabilir. Mesela depolarda meyvaların yanına su tenekeleri konur. Sıcaklık meyvaları donduracak kadar düşünce, daha önce donan su çevresine ısı vererek meyvaların donmasını önler. Genel olarak, donan sıvıların hacmi küçülür. Fakat bazı isimler, bu arada su ters bir özellik gösterir. Su donunca genişler. Bu yüzden içindeki su donan birçok kablar patlar.

Soğukken halkanın içinden geçen demir top, ısıtılınca genişler, halkadan geçemez.

Isıtılan bir sıvı boruda yükselerek genleştiğini belli eder.

Advertisement

İçinde hava bulunan bir balon ısıtılırsa, genleşen hava ucu suya batırılmış tüpten kaçar.


Leave A Reply