İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

0

Türk insanının vazgeçilmez çorbalarından birisi olan işkembe çorbası tarifi. İşkembe çorbası nasıl yapılır ve malzemeleri nelerdir?

İşkembe Çorbası

Advertisement

İşkembe Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Çorba Malzemeleri;

500 gr koyun veya dana işkembesi
10 bardak su
2 su bardağı kadar süt
2 çay kaşığı kadar tuz

Terbiyesi için;

Advertisement

1 Adet yumurta
1 limonun suyu

Üzeri için;

50 gram tereyağı
1 tatlı kaşığı kadar toz biber

Sos için;

1 limonun suyu
1 tatlı kaşığı kadar toz biber
2 çorba kaşığı sirke

İşkembe Çorbası Tarifi / Nasıl Yapılır?

Advertisement

Birçok insanın tabak tabak yediği halde doymadığı, özellikle sabah erken ve gece saatlerde tüketmeye bayıldığımız işkembe çorbası tarifi ile karşınızdayız. Bu özel çorbayı yemek tarifleri listenize mutlaka ekleyin… İşkembeleri yıkıyoruz. 1 çorba kaşığı tuzla ovup yeniden yıkıyoruz.

Sütü cam kabın amacıyla alarak işkembeleri ilave ediyoruz ve yumuşaması amacıyla 2 saat bekletiyoruz.İşkembeleri yıkayarak ufak parçalar halinde doğruyoruz ve tencereye alıyoruz. 8 su bardağı su ekleyip yumuşayıncaya kadar 80 dakika pişiriyoruz. Sıvı yağı tencerede kızdırarak unu ilave ediyoruz. Un sararıncaya kadar kavuruyoruz. 2 bardak suyu işkembelerin suyuna ekleyip karıştırıyoruz. Tuz serpip kısık ateşte pişiriyoruz.

Terbiyesi amacıyla, yumurta ve limon suyunu çırpıyoruz. Terbiyeyi çorbaya az az dökerek hızla karıştırıyoruz. Kaynatıp Ocaktan alıyoruz. Tereyağı tavada eriterek toz biberi kızdırıyoruz ve çorbanın üstüne gezdiriyoruz. Sos malzemelerini bir kapta karıştırıyoruz. Çorbayı kaselere paylaştırıp üstüne 1-2 kaşık sos ilave ediyoruz ve servis yapıyoruz.

İşkembe çorbası artık hazır, afiyet olsun.


Leave A Reply