İşkembe Çorbası Tarifi

0

İşkembe çorbası nasıl yapılır? İşkembe çorbası malzemeleri ve yapılışı / tarifi ile ilgili biglilerin yer aldığı sayfamız.

İşkembe Çorbası Tarifi

Advertisement

İşkembe Çorbası Malzemeleri:
Yarım kilo dana ya da koyun işkembesi
6 diş sarımsak
Yağ
Sirke
Kırmızı Biber
Tuz

İşkembe Çorbası Yapılışı:

Öncelikle işkembenizi temiz almanızı tavsiye ederiz. Ancak nasıl almış olursanız olun önce kendiniz işkembeyi bol su ile temizleyiniz.

Advertisement

Büyükçe bir tencere içerisine temizlemiş olduğumuz işkembe ile su ve tuz ekleyip kaynatalım. Tenceredeki su kaynayana kadar köpük ve kef oluşacaktır. bunları bir kaşık yardımı ile alıp sudan ayıralım. Tencerede ki su kaynamaya başladıktan sonra ise tencerenin kapağını kapatabiliriz.

Kaynamış olan işkembeleri tencereden alın ve küçük parçalara ayırın. Bu arada teneredeki suyu dökmeyin. Tencerede en azından 7-8 su bardağı kadar su kalmış olmalıdır.

Küçük küçük kesmiş olduğunu işkembeleri tekrar tencereye geri koyun ve en az 2 taşım daha kaynatın.

Sarımsakları soyun ve bir miktar tuz ile havanda iyice dövün. Daha snra bu sarımsakları iki kahve fincanı sirke ile karıştırın ve kaynayan teneremize ekleyin. Ateşte hiç bekletmeden hemen tencerenin altını da kapatın. Yani sirke-sarımsak karşımı kaynayan tencereye eklendikten hemen sonra ateş söndürülür.

Üzerine yağ ile kırmızı biber serpip sıcak sıcak servis yapın.

Afiyet olsun.


Leave A Reply