İşkembenin Faydaları Nelerdir? İşkembede Bulunan Temel Besinler ve Değerleri Nelerdir?

0
Advertisement

İşkembenin faydaları nelerdir? Özellikle çorba olarak ülkemizde çok fazla tüketilen işkembenin içerdiği besin değerleri nelerdir?

İşkembe Çorbası

İşkembe Çorbası (Kaynak : pixabay.com)

Hayvanın en popüler parçası olmasa da, bir ineğin, koyunun veya öküzün midesinin astarı olan işkembe, bir dizi temel besin maddesi sağlar. Endişelenmeyin, kasap genellikle işkembeye kireç uygular ve siz satın almadan önce sizin için temizler. Bir denemek isterseniz, işkembenin yumuşak olmasını istiyorsanız en az 12 saat gibi uzun ve yavaş bir pişirme süresi gerektirdiğini unutmayın.

Temel Besin Değerleri

85 gram kadar pişmiş işkembe size 80 kalori, 10 gram protein, 1.7 gram karbonhidrat ve 1.2 gram doymuş yağ dahil 3.4 gram yağ sağlayacaktır. Bu, günlük yağ değerinin sadece yüzde 5’i ve doymuş yağ için günlük değerin yüzde 6’sı kadardır ve işkembeyi nispeten düşük yağlı bir seçenek haline getirir. Ancak bu porsiyon aynı zamanda kolesterol için günlük ihtiyacın yüzde 44’ünü sağlar, bu nedenle işkembe yediğiniz günlerde kolesterolü yüksek diğer yiyecekleri yememelisiniz. Diyet kolesterolünün doymuş yağ kadar etkisi olmamasına rağmen, kolesterolü yüksek gıdalar kan kolesterol seviyenizi ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Selenyum Kaynağı

Her 85 gramlık işkembe porsiyonunda 10 mikrogram selenyum veya DV’nin yüzde 14’ünü alacaksınız. Selenyum, serbest radikaller olarak adlandırılan zararlı bileşiklerden hücre hasarını sınırlamak için bir antioksidan görevi gören önemli bir mineraldir. Ayrıca bağışıklık fonksiyonu, tiroid fonksiyonu ve DNA oluşumuna yardımcı olur. Et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumurta, fıstık ve kahverengi pirinç, diğer iyi selenyum kaynaklarıdır.

B-12 Vitamini Yüksek

Sadece doğal olarak hayvansal ürünlerde önemli miktarlarda bulunan B-12 vitamini, vücudunuza oksijen taşımak için DNA ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda önemlidir. Linus Pauling Enstitüsüne göre, diyetinizden yeterli miktarda B-12 vitamini almak homosistein seviyenizi ve dolayısıyla kalp hastalığı riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Her porsiyon işkembe size 0,6 mikrogram B-12 vitamini veya günlük ihtiyacınızın yüzde 10’unu verecektir. Ayrıca zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, deniz ürünleri, tavuk, hindi ve sığır etinden de B-12 vitamini alabilirsiniz.

Çinko sağlar

Ayrıca her porsiyon işkembede yaklaşık 1,5 miligram çinko veya günlük değerin yüzde 10’unu alacaksınız. Bağışıklık işlevi, yara iyileşmesi, kan pıhtılaşması, üreme, tiroid ve insülin işlevi, sağlıklı görme ve uygun koku ve tat alma duyusu için çinkoya ihtiyacınız vardır. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre çinko, antioksidan görevi görerek ve hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyarak kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltabilir. Önemli miktarda çinko sağlayan diğer yiyecekler arasında deniz ürünleri, kümes hayvanları, kırmızı et, baklagiller, peynir ve tam tahıllar bulunur.

Advertisement

Yorum yapılmamış

  1. Suat mumay on

    Zülfü perişan diyor ozan benim fikrim zulüf saçları ifade edilse dahi insan HAL .. O aanki durum ve tavrını anlatiyor olabilir S.mumay.

Leave A Reply