İslam ve Barış İle İlgili Yazı

0
Advertisement

İslam barış dinidir, ne anlama gelir? İslamda barış ne anlama gelir? İslamda barışın önemi, İslam ve barış konulu yazı, ile ilgili bilgi.

İslam ve Barış İle İlgili Yazı

İslam ve Barış İle İlgili Yazı

Dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan savaşlar, insan haklarını ihlal, bütün insanlığın ortak vicdanını rahatsız eder. Maalesef bugünün dünyasında da ülkeler çeşitli menfaatler için milyonlarca insanı mağdur etmektedir. Din, bu konuda barışı öğütleyen birçok örnek vermiştir. Bütün peygamberlerin ortak amacı insanları barışa çağırmak, içinde bulundukları acımasız sistemlere karşı ezilenin yanında olmaktır.

Barış, insanın yaratılışının bir gereğidir, yani her zaman bulunması gereken bir durumdur. Savaş hâli normal şartlarda olmaması gereken bir durumdur. Barış hâlinin ortadan kalkması sadece fiziki yıkım yapmaz, aynı zamanda uzun yıllar etkisi devam edecek olan psikolojik yıkımlara da sebep olur.

“Rabb’iniz birdir, babanız da birdir, hepiniz Hz. Âdem’in çocuklarısınız.” ayeti, aynı atadan bugüne gelen insanoğlunun savaşmasının ne kadar saçma olduğunu ortaya koymaktadır. İslam’da savaş hiçbir zaman (varolan bir kanaat) emredilmemiştir. Savaşın geçerli görüldüğü tek sebep vatan savunmasıdır. Kur’an, “Bir insanı yaşatan bütün insanlığı yaşatmış sayılır.” derken İslam’ın savaşı desteklemesi mantıksız olurdu. Peygamber’imizin kimsenin can ve mal kaybına uğramadığı Mekke’nin fethi sırasında kendisine işkence yapan kişileri affetmesi barışa yaptığı katkının en bariz örneklerindendir. Savaşlar hep bir insanlık suçu olmuştur. İnsan karakterine aykırı bir harekettir. Medeniyetler arasındaki çatışmaların olmadığının ispatı ve birlikte yaşama kültürünün meyvelerini vermesi yeryüzünde savaşların olmadığı bir toplumu filizlendirecektir.

Advertisement

Leave A Reply