İslamda Alay Etmek

0

İslam dininde alay etmek, dalga geçmek nasıl karşılanır? Alay etmek ile ilgili ayetler, islamiyette alay hakkında bilgi.

Advertisement

İslamda Alay Etmek

Bir kimsenin kusurlu ve eksik yönlerini hafife alarak işaret, söz ve yazıyla o kimseyi eğlence konusu yapmak alay etmektir. Alay etmek İslam dininin yasakladığı bir davranıştır.

İnsanların fiziki yapıları ve sahip olduğu yetenekleri birbirinden farklıdır. Yüce Allah insanları bu farklılıklarla yaratmıştır. Her insanın başkasına göre kusurları ve eksik tarafları söz konusu olabilir. Her insanı Yüce Allah beğenerek yarattığından dolayı başkalarının kusurlarını alay konusu yapmamak gerekir.

Alay, şaka yapmak amacıyla da olsa çirkin bir davranıştır. Dinimiz bu sebepten dolayı kaş göz hareketi, söz, yazı, duruş vb. hareketlerle insanların kusurlarını ve eksikliklerini ağza alıp başkalarını küçük düşürmeyi hoş görmemiştir.

İnsanları küçümsemek ve hor görmek, insanlarla alay edip onlara üstünlük taslamak dinimizin kaçınmamızı istediği davranışlardandır. Yüce Allah bu konuda Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “İnsanları arkadan çekiştiren, kaş göz işaretleriyle alay eden her kişinin vay hâline!” (Hümeze suresi, 1. ayet). Başka bir ayette ise, “Ey iman edenler! Bir topluluk diğer bir topluluk ile alay etmesin. Belki alay edilenler kendilerinden daha iyidirler…” ( Hucurât suresi, 11. ayet)

Advertisement

Başkalarıyla dalga geçmek ve alay etmek, onları hoşlanmayacakları ve çirkin olan takma adlarla çağırmak yanlış bir davranıştır. Bir insan kendisine yapılmamasını istediği bir davranışı başkalarına yapmamalıdır. İnsanları küçümseyici ve onlarla alay etmek şeklinde olabilecek tavırlardan uzak durulmalıdır. İnsan kendi eksik yönlerine bakmalı ve yanlışlarını düzeltme çabası içinde olmalıdır. Kendi kusurunu görüp düzeltmeyi amaç edinen, başkalarının kusurlarını görmeye vakit bulamaz.

“…Müslüman Müslümanın kardeşidir. Ona haksızlık etmez, onu mahrum bırakmaz, onu hor görmez. Kişiye kötülük olarak Müslüman kardeşini hor görmesi, yeter. Her Müslümanın malı, kanı ve namusu (onuru) diğer Müslümanlarca korunmalıdır. Allah sizin suretlerinize ve beden yapılarınıza bakmaz, fakat kalplerinize ve amellerinize bakar.” (Buharî, Edeb, 57, 58; Müslim, Birr, 28-34)


Leave A Reply