İslamda Anne Baba ve Büyüklere Saygısızlık

0

İslam dininde anne baba ve büyüklere saygısızlık nasıl karşılanır? Büyüklere saygısızlık ile ilgili ayetler, hakkında bilgi.

Advertisement

İslamda Anne Baba ve Büyüklere Saygısızlık

Annemizin, babamızın ve büyüklerimizin üzerimizdeki emekleri oldukça fazladır. Onlar büyük fedakârlıklarla bizlerin yetişmesine katkıda bulunmuşlar ve birçok güçlüğe katlanmıştır. Yaşama hazırlanmamızda bizlere önderlik eden ve bizlere en güzel şekilde örnek olan yine büyüklerimizdir. Bizlerin dürüst, güvenilir, iyi ve güzel davranışlı olmasında onların emekleri oldukça fazladır.

Anne, baba ve büyüklere değer vermeme, onlara saygı göstermeme, İslam dininin yasakladığı çirkin davranışlardandır. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de şu hatırlatmada bulunulmaktadır: “Rabb’in, sadece kendisine kulluk etmenizi, anne ve babanıza da iyi davranmanızı emretti. Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine ‘öf!’ bile deme; onları azarlama, ikisine de güzel söz söyle.” (İsrâ suresi, 23. ayet)

Yüce Allah’ın bu emri gereği bizler anne ve babamıza iyi davranmalı, onları üzmemeliyiz. Kalplerini kırabilecek davranışlardan kaçınmalı, onları mutlu ve hoşnut edecek tavırlar içinde olmalıyız. Büyüklerimizin dualarını almak ve özel günlerinde onları unutmayıp yanlarında olmak, ellerini öpüp hürmet göstermek bizlere ve onlara manen destek verecektir.

Advertisement


Leave A Reply