İşleyen Demir Işıldar Atasözünün Anlamı Açıklaması – İle İlgili Kompozisyon

0
Advertisement

İşleyen demir ışıldar, pas tutmaz ne demektir? İşleyen demir ışıldar atasözünü açıklayan, ile ilgili kompozisyon, yazı örneği.

İşleyen Demir Işıldar

İŞLEYEN DEMİR IŞILDAR

Atasözünün Kısaca Anlamı: tembel tembel oturan kimse hantallaşır, iş yapma yeteneğini yitirir, çalışan kimse gittikçe açılır, daha yararlı işler yapar.

Açıklaması:

Bu ata sözünde çalışmanın önemi vurgulanmaktadır. Çalışan insanın hem daha sağlık hem de daha güzel bir hayata sahip olacağından bahsedilir. Hiç pas tutan demirle ışıldayan demir aynı olur mu? Olmaz tabi. Işıldayan demir her zaman tercih edilir, daha sağlamdır ve güzeldir. İşte çalışan insan da aynı parıldayan demir gibidir. Daha sağlıklı, daha işe yarar, tercih edilir, beğenilir. Oysa paslı demir, tembel insana benzer. Tembel kişi de durdukça pas tutar, sağlıksızlaşır, kimse tarafından beğenilmez, tercih edilmez olur, işe yaramaz. Kısaca çalışmak insanın kendisine yararlı bir eylemdir.

ÇALIŞMAK

Çalışmayan insan hantallaşır, canlılığını, iş yapma gücünü yitirir. Çalışan ise gittikçe güçlenir; başarılı işler yapar; mutlu olur.

Advertisement

Bir otomobili, bisikleti, saati, küreği… bir köşeye atalım. Aradan uzunca bir süre geçince paslanmaya, çürümeye başladığını görürüz. Oysa bu araçlara bakılsaydı, çalıştırılsaydı, pırıl pırıl olurdu.

İnsan da, bir araç, bir demir parçası gibidir. Bir köşede tembel tembel oturursa, organları uyuşur, ağırlaşır. Hareket etmediği için, yedikleri erimez; vücutta yanıp enerjiye çevrilmez. Beden, bir yağ tulumuna döner…Beynimiz de aynı şekilde kullanılmadıkça paslanır. Yeni şeyler öğrenmek beynimizin de ışıldamasını sağlar. Gelişmesini, daha iyi çalışmasını sağlar.

Bununla da kalmaz; bedensel yapısı bozulan insanın kafası, düşüncesi de iyi işlemez. İş yapamadığı için, kendini başkalarından küçük görmeye, beğenmemeye başlar. Huyları ve davranışları bozulur, inatçı, kavgacı, geçimsiz, uyumsuz bir insan olur. Başkaları tarafından sevilmez, sayılmaz.

Kendimizi tembelliğe kaptırıp, böyle kötü durumlara düşmeyelim.

Advertisement

Çalışmak İle İlgili Atasözleri ve Anlamları


Leave A Reply