İspanya Bahçelerinde Geceler (Manuel de Falla) Eserin Özellikleri, Konusu Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İspanya Bahçelerinde Geceler kim tarafından hangi tarihte, bestelenmiştir? İspanya Bahçelerinde Geceler konusu, özellikleri ve Manuel de Falla hakkında bilgi.

İSPANYA BAHÇELERİNDE GECELER

«Piyano ve orkestra için senfortik izlenimler»
Bestecisi: Manuel de Falla
İlk yorumu: 1916 Madrid.

Hakkında Bilgi

Besteci ölümünden kısa bir süre önce Fransız kemancı Gabriel Bouillon’a şöyle der: «Paris’te unutulmaz bir yedi yıl geçirdim. Bütün müzikçiler arkadaşımdı ama Dukas’dan gördüğüm yardımı unutamam. Eserlerimi o tanıttı, «İspanyol Bahçelerinde Geceler» gene onun itişiyle doğdu. İspanya’dan uzakta, yurt özlemi içinde o geceleri galiba olduğundan daha güzel çizdim…» Eser İspanyol piyanisti Ricardo Vines’e adanmış, ilk defa gene onun tarafından yorumlanmıştır. Belirli bir şeması yoktur, konçerto değildir. Piyano, renk efektlerini zenginleştirmek için kullanılmıştır.

Üç bölümden ilki «Generalife’de» başlığını taşır. Generalife, Granada yakınında Arap hükümdarlarının sayfiyesidir. Arap kaynaklı Endülüs motifleri esrarlı tınılarla, doğulu renklerle geceyi sarar. İkinci bölüm «Uzak Dans» hafif bir gece rüzgârının ilettiği sesleri yansıtır sanki. «Carmen» operasında «Lillas Pastia»nın içkievini hatırlatan ritm ve sesler gene bir rüzgârla uzaklaşır ve dinleyenleri üçüncü bölüme «Sierra de Cordoba Bahçelerim iletir. Ritm keskinleşir, renk etkileri güçlenir, ancak bu yeni dans da sönecek, kemanların hafif şarkısı geceyi tüketecektir.

Viñes, eseri ilk kez dünya prömiyerinden kısa bir süre sonra aynı orkestrayla San Sebastián galasında çaldı. Arthur Rubinstein o gece seyirciler arasındaydı ve eseri Buenos Aires’e tanıttı. Paris prömiyeri Ocak 1920’de, piyanist Joaquín Nin’in Fernández Arbós’un altında çalmasıyla gerçekleşti. Besteci, 1921’de Edward Clark’ın yönetimindeki Queen’s Hall konserinde Londra galasında solistti.

Advertisement

Konusu

Çalışma üç bahçeyi tasvir ediyor:

En el Generalife (In the Generalife): İlk bahçeler Generalife’de, Alhambra’yı çevreleyen yasemin kokulu bahçeler.
Danza lejana (Uzaktan Bir Dans): İkinci bahçe, içinde egzotik bir dansın olduğu, tanımlanamayan uzak bir bahçedir.
En los jardines de la Sierra de Córdoba (Sierra de Córdoba Bahçelerinde): Üçüncü bahçe grubu Sierra de Córdoba’dadır.
Skor piyano, üç flüt ve pikolo, iki obua ve İngiliz kornası, iki klarnet, iki fagot, dört korno, iki trompet, üç trombon ve tuba, timpani, ziller, üçgen, celesta, arp ve yaylı çalgılar gerektirir. Performanslar genellikle 22 ila 26 dakika arasında çalışır.


Leave A Reply