İspanya Mayorka Adası ve Minorka Adası Özellikleri, Konumu, Tarihi

0

Mayorka Adası ve Minorka Adası hangi ülkededir? Mayorka ve Minorka Adası şehrinin özellikleri, nerededir, tarihçesi, adalar hakkında bilgi.

Mayorka Adası

Mayorka Adası; İspanya’ya bağlı Balear Adaları Yönetim Birimi’nin en büyük adasıdır. Yüzölçümü 2.261 km2, merkezi Palma de Mallorca. Batı Akdeniz’de, İspanya kıyılarının 268 km doğusunda yer alır.

Mayorka Adası

Kaynak: commons.wikimedia.org

Kıyıları girintili çıkıntılı (özellikle, kuzeydoğu kıyıları derin biçimde oyulmuştur) olan adanın kuzeybatısı tümüyle dağlıktır. Doğu ve güney kesimleri ise hafif eğimli verimli düzlüklerle kaplıdır. Güneybatıda, geniş bir körfezde kurulu olan ve adanın başlıca limanı Palma de Mallorca, nüfusun yaklaşık 3/4’lük bölümünü barındırır. İspanya’nın turizm merkezlerinden biridir. Hafif endüstri (cam, deri eşya, seramik, şarap, brendi); tarım (zeytin, portakal, üzüm, kayısı, fiğ), koyun yetiştiriciliği, öteki başlıca endüstri etkinlikleridir.

Tarih.

Aragon Kralı I. James tarafından (1213-1276) kurulan Mallorca Krallığı, 14. yüzyılın ortalarında Aragon Krallığı ile birleştirildi. Palma Limanı’nın gelişmesiyle Balear Adaları’ nın en güçlüsü durumuna geldi. 15. yüzyılda italya kentlerinin Akdeniz ticaretinde ön plana çıkmaları karşısında geriledi. 1521-1523 Devrimi’nde köylülerin eline geçti. İspanya İç Savaşı’nda (1936-1939) cumhuriyetçiler ve İtalyan gönüllülerince Falanjistlere karşı savunuldu.

MİNORCA ADASI,

minorka

Kaynak: commons.wikimedia.org

İspanya’da, Balear Adaları Özerk Bölgesi’nde ada, yönetim birimi. Yüzölçümü 702 kilometrekare, merkezi Mahon. Batı Akdeniz’de, Mayorka Adası’nın 40 m kuzeydoğusunda, kıtada Barselona’ya 200 km uzaklıktadır.

Balear Adaları’nın ikinci büyük adası olan Minorca, kuzeybatı güneydoğu doğrultusunda 48 km uzunluğunda, doğu-batı doğrultusunda 16 km genişliğindedir. Girintili çıkıntılı kuzey kıyılarında çok sayıda koy, körfez, burun, adacık vardır. Merkezde yükselti 357 metreye ulaşırsa da, ada, genelde kuzey rüzgarlarına açık alçak, düz, yağış almayan bir yayla görünümündedir. Güney kıyıları, rüzgarlara kapalı olduğundan iklim bu yörede daha yumuşaktır.

Adanın ekonomisi, tarım, hayvancılık ve balıkçılığa dayanır. Dış satıma yönelik, ayakkabı, şarap, besin (peynir) ve dokuma vb hafif endüstri etkinlikleri vardır. Güneydoğu kıyısındaki Mahon dışında başlıca yerleşim merkezi, eskiden Fas’a bağlı olan batı kıyısındaki Ciudadela’dır. Mahon, aynı zamanda Balear Adaları’nın en işlek limanı durumundadır.

Tarih.

Mayorca Krallığı’nın bir parçası olan ada, İspanya Veraset Savaşları sırasında 1709’da İngilizlerin eline geçti, ancak 1713 Utrecht Antlaşması ile İspanyollara geri verildi. Yedi Yıl Savaşı’nda, 1756’da Fransız işgaline uğradı.

1763’te İngiliz ve Fransızlara bırakıldı. Amerikan Bağımsızlık Savaşı sonrasında yeniden İspanyol egemenliğine girdi (1783). İspanyol İç Savaşı’nda (1936-1939), Şubat 1939’da Falanjistelerin eline geçti.


Leave A Reply