İspanya Nerededir? Özellikleri, Konumu, İklimi, Ekonomisi Hakkında Bilgi

0

Ülkeler Rehberi İspanya – İspanya ile ilgili bilgi, başkenti, ekonomisi, bayrağı, komşuları, coğrafi konumu hakkında bilgi

ispanya bayrağı

Kaynak: pixabay.com

İSPANYA;

Yüzölçümü: 504.782 km2.
Başkenti: Madrid.
Dil: İspanyolca, Katalanca, Baskça.
Din: Hristiyan (Katolik % 96, az sayıda Protestan), Müslüman, Musevi.
Para birimi: Euro

Başlıca kentleri:

Barcelona, Valencia, Sevilla, Zaragoza, Malağa, Bilbao, Las Palmas, Valladolid, Palma de Mallorca, Murcia, Cordoba, Granada.

Güneybatı Avrupa’da devlettir. Iber Yarımadasının 5/6’sını kaplar. Kuzeyden Biskay (Gaskonya) Körfezi, Fransa, Andorra; doğudan Akdeniz; güneyden Cebelitarık Boğazı, Cebelitarık, Atlas Okyanusu, batıdan Portekiz, Atlas Okyanusu ile çevrilidir.

Yüzey Şekilleri;

Kuzeyde Pirene Dağları (en yüksek noktası Picode Aneto 3.404 m) ile Fransa’dan ayrılan, büyük bir bölümü doğubatı doğrultusunda dağlarla kaplı ülke, İsviçre’den sonra Avrupa’nın ikinci yüksek ülkesidir. Birdenbire yükselen kıyılar, pek az düzlükle liman girintisi oluşturur. Irmaklar, dağlan, yaylaları derinlemesine yarar, Nemli kuzey kyıları dışında, iç kesimler yarı kurak olduğundan nüfusun 2/3’ü kıyı ovalarında toplanmıştır. Meseta, büyük bir yaylayla kaplı orta kesim (ortalama yükselti 610 m), Cordillera Central ile ikiye ayrılarak kuzeyde Eski Kastilya ve Leon; güneyde Yeni Kastilya ve Estramadura’yı oluşturur. Kuzey kıyı bölgeleri, Kantabriya Dağları, Meseta’yı Biskay Körfezi’nden ayırır. Atlas Ok-yanusu’na dökülen ırmaklardan (Tajo, Douro, Guadiana) hidroelektrik enerji eldesinde yararlanılır. Kantabriya Dağları ile Pireneler’in birleştiği yöre Bask Bölgesi’ni oluşturur.

Katalonya, üst düzeyde Ebro Havzası ile Bask Bölgesi’nden ayrılır. Pireneler’in doğu bölümünü içeren çorak Ebro Havzası’nın başlıca büyük merkezi Zaragosa’dır. Katalonya’nın güneybatısında dar kyı şeridini oluşturan Levant’ta, içerlere doğru uzayan çıplak dağlara karşın, kıyılar portakal bahçeleri ve sulama olanaklarıyla donanmış çiftliklerle kaplıdır. En uçta güney bölgesi; Andalucia (Endülüs), Guadalquivir Vadisi, Betik ve Penibetik Cordillera-ları’nı içerir. Kuzeyde Meseta’yı Sierra Morena ayırır. Güneybatıya doğru açık olan Guadalquivir Vadisi verimli tarım alanlarıyla kaplıdır. Güneydoğuda, Akdeniz kıyısı boyunca uzanan Sierra Nevada üzerindeki Mulhacen Doruğu (3.478. m), ülkenin en yüksek noktasıdır. Jucar, Ebro, Guadalaviar, Akdeniz’e dökülen en önemli ırmaklardır.

İklim;

Meseta Bölgesi ve kuzey kıyıları dışında, tümüyle Akdeniz iklimi egemendir: Yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıman ve yağışlı, yıllık ortalama sıcaklık 17.6°C, yağış tutarı 460 mm. Balear Adaları’nda ise sıcaklık daha yüksek, yağış daha düşüktür. Buna karşın Meseta’da sert bir kara iklimi, kuzey kıyılarında nemli, ılıman deniz iklimi (yıllık ortalama sıcaklık 14°C, yağış tutarı 1.300 mm) gözlenir.

ispanya

Kaynak: pixabay.com

Bitki Örtüsü ve Hayvanlar;

İklim koşullarına bağlı olarak kuzeyden güneye inildikçe bitki örtüsünde belirgin bir değişiklik göze çarpar. Nemli kuzey bölgelerinde meşe, karaağaç, kızılçam, karaçam ormanları; orta kesimlerde Meseta’da yerlerini seyrek, bodur bozkır bitkilerine bırakır. Güneyde, Akdeniz kıyılarında, maki toplulukları, defne, halfaotu, turunç, zeytin vb ağaçlar, özgün bitki örtüsünü oluşturur. Ormanlar, sürekli yerleşim, yakıt gereksinimi, tarım alanı kazanma gibi nedenlerle büyük ölçüde gerilemiştir. Günümüzde, ülke topraklarının ancak % 10’u ormanlarla kaplıdır. Ülkede yaşayan hayvanlar (otçul memeliler, kemirgenler, yırtıcılar, sürüngenler, kuş türleri) çok çeşitlilik gösterir. Yaban keçisi, dağkeçisi, bozayı, geyik, tilki, kurt, vaşak, sırtlan, akbaba, kartal, çaylak vb.

Ekonomisi;

Tarım: Meseta ve Ebro Vadisi’nde tahıl, baklagil ve endüstri ürünleri; Akdeniz kıyı ovalarında turunçgil, zeytin ve üzüm yetiştirilir. Buğday, arpa, şekerpancarı, patates, mısır, ayçiçeği, çavdar, pirinç, turunçgiller, zeytin, pamuk, tütün, en önemli tarımsal ürünlerdir. 1.6 milyon hektarlık üzüm bağlarından yılda 40 milyon hektolitre şarap üretilir.

Hayvancılık: Hayvancılık etkinlikleri; kuzey, ortabatı, güneydoğuda yoğundur. Sığır , koyun, domuz, keçi, at, eşek, katır, kümes hayvanları başlıca hayvan varlıkları; kırmızı et , beyaz et , süt, yumurta başlıca hayvansal ürünlerdir. Yıllık 1.1 milyon ton balık ve deniz kabukluları üretiminin % 57’si, kuzeybatı (Galicia) bölgesinde gerçekleştirilir.

Doğal Kaynaklar: İspanya, yeraltı kaynakları açısından zengin bir ülkedir. Asturias ve Sierra Morena’da yıllık kömür (antrasit, maden kömürü, linyit) üretim 36 milyon tonu aşar. Bilbao yöresindeki demirfilizi rezervleri azalmakla birlikte, üretim 2 milyon ton dolayındadır. Tarragona kıyısı açıklarında başlatılan ham petrol üretimi sınırlıdır. Çinko, pirit, uranyum filizi, kurşun, potasyum tuzları, kalay, volfram öteki önemli yeraltı kaynaklarıdır.

Yaklaşık, yüzölçümünün 1/3’ünü içeren ormanlardan yılda 15.6 milyon orman ürünleri sağlanır. Reçine, mantar, halfaotu bu toplamın dışındadır.

Kaynak 2

İspanya

İspanya’dan bir görünüm

İspanya Hakkında Bilgi

Resmi olarak İspanya Krallığı olarak bilinen İspanya, İber Yarımadası’nda Güneybatı Avrupa’da yer almaktadır. Hem Akdeniz hem de Atlantik kıyı şeridine sahip sadece üç ülke, Fas, Fransa ve İspanya vardır. İspanya’nın topraklarında Kanarya Adaları ve Balear Adaları bulunmaktadır. M.Ö. 206 yılında İspanya, Roma İmparatorluğu’nun bir parçası haline geldi. Ülkenin egemenliği için çatışma, İspanya’nın 1982’de NATO’ya katılana kadar yüzlerce yıl devam etti. Bugün, İspanya, kalıtsal bir monarşi ve iki-yönlü bir parlamentoyla seçimle atanan bir Başbakan tarafından idare ediliyor.

İspanya Hakkında İlginç Gerçekler:

İspanya’da yaklaşık 46 milyon kişi yaşıyor.

 • *** İspanya’nın toplam alanı 504.780 kilometre karedir. Avrupa’daki dördüncü büyük ülkedir.
 • *** İspanya, turizmde her yıl milyarlarca dolar hasılat yapan dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir.
 • *** İspanya, İspanyolca España’dır. Bu kelime tavşan toprakları anlamına gelir.
 • *** İspanyolca dili dünyanın ikinci en çok konuşulan dili olarak kabul edilmektedir. İspanyolca dili tüm dünyada 44 ülkede konuşulmaktadır. İngilizceye göre daha fazla kişinin ana dili ispanyolcadır.
  .
  *** Bugün İspanya, rüzgar ve güneş enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerjinin büyük bir üreticisidir.
 • *** İspanya’da en popüler sporu futboldur. Ünlü bir film yıldızı ve İspanyol olan Antonio Banderas, 14 yaşına kadar futbol oynamış ve sonra ayağını kırmıştır.
 • *** İspanya’da 8000 kilometreden uzun plaj bulunur.
 • *** İspanya birinci veya ikinci Dünya Savaşlarına katılmadı.
 • *** Dünya zeytinyağının yaklaşık % 44’ü İspanya’da üretilmektedir.
 • *** Paspası icat eden İspanyoldu.
 • *** Yemek pişirmek için pahalı bir baharat olan safran en çok İspanya’da yetiştirilir. İspanya dünyanın safranının neredeyse % 75’ini yetiştirir.
 • *** İspanya’nın daha ünlü yemeklerinden bazıları arasında gazpacho, paella, deniz ürünleri ve çorbalardır.
 • *** İspanya’nın en büyük şehri de başkenti olan Madrid’dir.
 • *** İspanya’nın en yüksek dağı Mount Teide’dir. Ayrıca aktif bir yanardağdır.
 • *** İspanya’daki insanlar, cep telefonlarından çok araba sahibidir.
 • *** İspanya’nın en ünlü sanatçılarından bazıları Picasso, Goya ve Dali’dir.
 • *** Kaşif Christopher Columbus İspanyoldu.
 • *** Önümüzdeki elli yıl içinde tüm Amerikalıların yarısının İspanyolca konuşabileceği düşünülüyor.
 • *** Avrupa’da muz yetiştiren tek ülke İspanya’dır.
 • *** İspanya para birimi avrodur ve bundan önce peseta idi.
 • *** İspanya’da diş perisi yoktur. Bunun yerine diş perisinin işini yapan Ratoncito Perez adında bir fare vardır.
 • *** Avrupa Birliği’ndeki tüm ülkeler arasında en çok bar İspanya’da bulunur.
 • *** Ülkeler barlarda ve işyerlerinde sigara içmeyi yasaklamaya başladığında, İspanya bu yasayı Avrupa’da ilk uygulayanlardan biri oldu.
 • *** Patates, domates, tütün ve kakaoyu dünyaya İspanya’dan yayıldı.

Yorum yapılmamış

Leave A Reply