Garip Bir Yeni Yıl Geleneği: 12 Saniye de 12 Üzüm

0

İspanya’da ki yeni yıl kutlaması geleneği olarak geceyarısı 12 kez çalan çan ile birlikte 12 adet üzüm yenmesi üzerine kısa bilgilendirme

Advertisement

Garip Bir Yeni Yıl Geleneği: 12 Saniye de 12 Üzüm

Yeni yıla girerken hemen hemen tüm dünyada insanlar eğlenirler. yeni yılın sağlıklı ve neşeli olması için dileklerde bulunurlar. Kısaca nasıl başlarsa öyle biter tarzında bir inanaışa sığınıp hayatlarını güzelleştirmek ve biraz da stres atmak için eğlencelere dalarlar.

Dünyanın farklı noktalarında ise farklı inanışlar çerçevesinde uygulamalar vardır. Kökenleri nedir bilemiyoruz ama yeni yıl arefesinde İtalya’da sofralarda mutlaka bir tabak mercimek bulunurmuş. Portekiz’de ise iyi şans getirmesi için bir tabak tuz bulundurulur. İspanya’da ise insanlar yeni yıl çanı çaldığında 12 saniye içerisinde 12 adet üzüm yerler.

İspanya’da özellikle aileleri ile birlikte televizyon başında yeni yıl kutlaması yapılan ailelerde olmazsa olmaz bir olaydır bu. Saatler tam 12 olduğunda çanlar tam 12 kez çalar. Çan çaldıktan sonra da 12 saniye içerisinde kuru ve ya yaş 12 adet üzüm tanesi yenir. Bunun onlara iyi bir şans getireceğine inanırlar ve İspanyolların büyük bir kısmı bunu uygular.

Bu geleneğin tam kaynağını öğrenemedik ama Katalanya bölgesi kaynaklı olduğunu düşünüyoruz ve bu gelenek İspanyol çiftçilerinden dolayı çıkmış gözüküyor.

Advertisement


Leave A Reply