İspanyolca Hakkında Bilgi

0
Advertisement

İspanyolca ile ilgili bilgiler. ispanyolca nerelerde kullanılıyor. İspanyolcayı resmi dil olarak kabul etmiş ülkeler nelerdir?

İspanyolcaHint-Avrupa dilleri ailesinden Latin kökenli bir Roman dili, İspanya’nın olduğu kadar, birçok Latin Amerika ülkesinin de resmi dilidir. ABD ve Afrika’nın birçok bölgesiyle Filipinler’de konuşulmaktadır.

DÜnyada İngilizce’den sonra en fazla konuşulan 2.dil durumundadır. 500 milyon ila 550 milyon arasında insanın İspanyolca konuştuğu tahmin edilmektedir. İspanyolca ayrıca dünyada en fazla resmi dil olarakkabul edilen dil olma özelliğini de taşımaktadır. Resmi dil olarak İspanyolcayı kabul eden ülkeler başta İspanya olmak üzere : Küba, Arjantin, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Şili, Ekvador, Guatemala, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, El Salvador, Uruguay ve Venezuela’dır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde isim durum biraz farklıdır. Amerikan anayasası resmi dil olarak İspanyolcayı kabul etmese dahi ülkenin genelinde İngilizce’den sonra en çok konuşulan ikinci dil İspanyolca’dır. Amerika’da anadili İspanyolca olan 44 milyon kişi bulunduğu tahmin edilmektedir. Özellikle Amerika’nın güney eyaletlerinde sadece İspanyolca konuşarak yaşanabilir.

Bölgelere göre üç lehçesi vardır: Kastilya-Andalucia (merkez ve güney), Leon-Asturya (batı ve kuzey), Navarra-Aragon (kuzeydoğu ve doğu).

Kastilya lehçesi ilk ve egemen dönemlerin İspanyolcası olup Andalucia’dan çok az değişiklik gösterir. Leon lehçesi genellikle edebiyat dili olarak kullanılmıştır ve sesbilimsel yönden Aragon’dan çeşitli ayrılıklar oluşturmuştur. Latin Amerika İspanyolcası, Andalucia lehçesidir. Çağdaş İspanyolca yapısal yönden üç lehçenin ve basitleştirilmiş Latincenin bir karması gibidir. Ad ve sıfat çekimleri yoktur. Birkaç düzensiz dışında fiiller düzenlidir. Latincenin karmaşık fiil çekimleri bir oranda azaltılmıştır. Tarihsel akışı içinde öteki Avrupa dilleriyle Arapçadan alınan sözcüklerle zenginleşmiştir.

Advertisement

Örnek İspanyolca Kelimeler:

Evet – Sí
Hayır – No
Teşekkür ederim – Gracias
Çok teşekkür ederim – Muchas gracias
Rica ederim – De nada
Lütfen – Por favor
Özür dilerim – Lo siento
Merhaba – Hola
Hoşçakal – Adiós
Görüşürüz – Hasta luego/Hasta la vista/Hasta pronto
Günaydın – Buenos días
İyi akşamlar – Buenas tardes
İyi geceler – Buenas noches
Yardım eder misiniz? – Le ayuda
Selam – Hola


Leave A Reply