İstanbul Oyuncak Müzesi Nasıl Bir Yerdir? Gezi Rehberi

0

Altı katlı aile yadigarı bir köşk, dört binden fazla oyuncak… Şair Sunay Akın tarafından oluşturulan İstanbul Oyuncak Müzesi sizi çocukluğunuza götürecek.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nasıl Bir Yerdir? Gezi Rehberi

İstanbul’un göztepe semtinde yer alan İstanbul Oyuncak Müzesi ünlü şair Sunay akın tarafından 2005 yılında kuruldu. Akın, ailesinden kalma bu evi hayallerin kaynağı olduğunu söylediği ve tarihe tanıklık eden binlerce oyuncağın yer aldığı bir müzeye dönüştürmüş. Dünya’daki örnekleri arasında önemli bir yere sahip olan müze İstanbula oyuncak müzelerinin başkenti ünvanını kazandırdı.

Oyuncaklar müzenin dışına taşmış

İstanbul Göztepe’de küçük bir sokakta yer alan müzeye girmeden sokakta üç tane zürafa karşılıyor ziyaretçileri. Oyuncaklar müzenin dışına taşmış diye düşünebilirsiniz ama bu zürafaların görevi gece karanlığında bu kültür sokağını aydınlatmak. Heykellerin diğer bir özelliği de tanzimat döneminin önde gelen bilim ve kültür adamı, çocuk eğitimine önemli katkılarda bulunan Mehmet Münif Tahir Paşa’nın Erenköy’deki evinin bahçesindeki zürafa heykeli anısını tazelemek amacıyla yapılmış olması.

Sunay Akın ve Oyuncak Müzesi

Sunay Akın ve Oyuncak Müzesi

Star Wars’dan Pele’nin topuna

6 katlı bir köşkte, 10 oda ve toplam 80 vitrinden oluşuyor. 4000’den fazla oyuncağın yer aldığı müzenin en eski oyuncağı 300 yıllık. Müzeyi gezerken her bir köşesinde sizi heyecanlandıracak, çocukluğunuza götürecek pek çok oyuncak bulunuyor.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nasıl Bir Yerdir? Gezi Rehberi

Müzenin her bir odası farklı bir şekilde özel olarak tasarlanmış. Konağın her odasında oyuncaklar kategorilere ayrılmış. Gezerken küçük bir sınıfı, ilk Star Wars oyuncağını, aya gönderilen Türk Bayrağı’nı, UFO’ya örülen dantel örtüyü, bir öğretmenin küçük öğrencilerine yazdığın notlarını… Kızılderililer, kovboylar, çizgi karakterler, astronotlar, arabalar, trenler, uçaklar, Pele’nin imzalayıp Halit Kıvanç’a verdiği futbol topu, Müjdat Gezen’in çocukluğu ve oyuncakçı dükkanını görebilirsiniz. Dolaş dolaş bitmiyor odalar. Zaten bitsin istemiyorsunuz.

İstanbul Oyuncak Müzesi Nasıl Bir Yerdir? Gezi Rehberi

Oyuncağın içindeki cafe

Konferans salonunun bulunduğu en alt katta kendinizi bir denizaltının içinde bulacak, çayınızı kahvenizi yudumlayacağınız cafede ise bir oyuncağın dişlilerinin içinde hissedeceksiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde sadece oyuncaklar yok. Etkinlikler, seminerler, sergiler, atölye çalışmaları da gerçekleştiriliyor. İstanbul Oyuncak Müzesi, çocukluğunuza geri dönmek, İlk oyuncaklarınız ve anılarını tazelemek sizleri bekliyor. Pazar günleri kapalı olan İstanbul Oyuncak Müzesi hafta içi: 09.30-18.00, cumartesi günü ise; 09.30-19.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.


Leave A Reply