İstavrit Balığı Hakkında Bilgi ve Tavada İstavrit Tarifi

0

Ülkemizde çok sevilen ve denizlerimizde yaşayan istavrit balığı hakkında bilimsel bilgi. İstavrit balığının latince karşılığı

Latince ismi Trachurus trachurus’dur. Omurgalı hayvanlardan Balıklar sınıfının Kemiklibalıklar takımının Uskumrugiller familyasından bir balık cinsidir. Sıcak ve ılıman denizlerde yaşar. 25-40 cm boyunda, uskumruya çok benzer. Sırtı gri-yeşil, vücudun öteki kesimleri gümüşümsü gridir. Yavruları planktonlarla, erginleri ise küçük balıklarla beslenirler. Yavrular küçük sürüler halinde deniz analarıyla birlikte yaşarlar. Bunların şemsiyesi altında toplanarak gonadlarını yiyerek beslenirler. Üremek için sıcak bölgelere göç ederler. Yumurtalarım kıyıya yakın bölgelere bırakırlar. Pulsuz ve az kılçıklı istavritler lezzetli sayılır.

Advertisement

İstavrit Resimleri

İstavrit

İstavrit

İstavrit

Advertisement
Tavada İstavrit Tarifi

Tavada İstavrit

Malzemeler

1 kg İstavrit
1 su bardağı Mısır Unu
kızartmak için Ayçiçek Yağı
Tuz

Hazırlanış

İstavritleri güzelce temizleyelim ve yıkayalım.
Tavaya döktüğümüz yağımızı iyice kızdıralım (yağı az kullanıyoruz, yağ fazla olursa tavayı çeviremeyiz)
Tuzu mısır ununun içine katalım ve güzelce harmanlayalım.
Temizlenen istavritleri kuyruklarından tutularak her iki yanını da mısır ununa iyice bulayalım ve tavanın içine dizelim.
Balıklarımızı ocakta kızartmaya başlayalım. Bir yüzü kızarınca çevirme aparatı ile çevrilerek diğer tarafını da kızartalım.
Pişen balıklarımızı roka ve limonla servis edelim.
Afiyet olsun.


Leave A Reply