İstikşafi Ne Demek? Koalisyon Görüşmelerinde Sıklıkla Kullanılan Kelime

1
Advertisement

Özellikle koalisyon görüşmelerinde sıklıkla kullanılan bir kelime olan istikşafi ne demek? İstikşafi ne anlama geliyor? İstikşafi sözlük anlamı nedir?

İstikşafi Ne Demek?

Arapça kökenli bir kelimedir. İstikşaf ( إستكشاف ) kelimesinden türeme araştırma, yoklama ya da keşfetmeye çalışma anlamlarına gelir. Arapça kaşafa kelimesinin (ki bu kaşafa kelimesinin Türkçe anlamı buldu, keşfettidir ) mastar halidir. kşf sözünden türemiştir. Bu sözden Türkçemize keşif kelimesi de geçmiştir.

Türk kamuoyu istikşafi kelimesi ile ilk defa 2002 yılında tanıştı. O dönemde Türk ve Yunan görüşmeleri için istikşafi kelimesi kullanıldı. Yunan tarafı ile müsteşar temelinde yapılan bu görüşmeler halen devam etse bile istikşafi görüşmeler olduğu için bu görüşmelerde uzlaşı olup olmadığı konusunda ya da neler konuşulduğu konusunda bilgi verilmemektedir.Ancak koalisyon görüşmelerinde sıklıkla kullanılan “istikşafi” kelimesinin koalisyon görüşmeleri için tam karşılığı ise YOKLAMA olarak kabul edilebilir. Yani istikşafi görüşmeler bir nevi her iki tarafında birbirlerini YOKLAMA görüşmeleri olmuştur.


1 Yorum

Leave A Reply