Istoriato Üslubu nedir?

0
Advertisement

Istoriato Üslubu nedir? Istoriato Üslubu özellikleri, örnekler ve hakkında bilgi.

Istoriato Üslubu

Istoriato üslubu, 1500 dolaylarında İtalya’ nın Faenza kentinde ortaya çıkan ve bütün 16. yüzyıl boyunca yaygınlığını koruyan seramik bezeme üslubu. Bu üslupta majolika üstüne, değerleri İtalyan Rönesans tablolarından aşağı olmayan resimler yapılmıştır.

Bu resimlerde Kitabı Mukaddes’ten, tarihten ve mitolojiden alınmış konular, seramik sanatında daha önce görülmemiş bir biçimde, perspektifin de kullanıldığı, gerçekçi bir anlayışla işlenmiştir. Raffaello ve Albrecht Dürer gibi o dönem sanatçılarının resim ve çizimleri bazı örneklerde aynen kopya edilmiş, bazılarında ise serbestçe yorumlanmıştır. Istoriato üslubunda resim bazen yalnızca tabağın ortasına yapılır ve bir bordürle çevrelenir; ama çoğu zaman, özellikle de Urbino işlerinde bütün yüzeyi kaplar.

En büyük Istoriato ressamı Castel Durante ve Urbino seramiklerini bezeyen Nicola Pellipario’dur. Konularını çoğunlukla Ovidius ve Lucianus’tan almış, yumuşak ve uyumlu renkler kullanarak lirik bir anlatıma ulaşmıştır. Isabella d’Este ve Ridolfi ailesi için yapılmış seramikten iki ayrı sofra takımının birçok parçası bugün müzelerde sergilenmektedir. Istoriato üslubu İtalya dışındaki seramik merkezlerinde, en çok da Fransa’da yaygın biçimde taklit edilmiştir.

Advertisement

Leave A Reply