İvan Pavlov Kimdir?

0

İvan Pavlov kimdir? İvan Petroviç Pavlov hayatı, biyografisi, yaptığı çalışmalar, köpek ve refleks deneyi hakkında bilgi.

İvan Pavlovİvan Pavlov; Rus fizyoloğudur (Tyazan/Rusya 1849-Leningrad 1936).

St. Petersburg Üniversitesinde öğrenim gördü ve 1883’de kalbin sinirleri üzerine yaptığı tezle tıp doktorasını verdi. İki yıl Almanya’daki laboratuvarlarında çalıştıktan sonra St. Petersburg’a döndü ve 1897’den 1924’e kadar Askeri Tıp Akademisi’nde fizyoloji profesörlüğü yaptı. Sindirim bezlerinin salgılamaları üzerine yaptığı ayrıntılı araştırmalarıyla modern gastroenterolojiyi (mide ve bağırsak iltihaplarıyla uğraşan bilim) kurdu. Hayvan organlarında yaptığı uzun incelemeler sonucunda yeni cerrahi teknikler buldu. Sinir sisteminin sindirim sistemiyle bağlantılı olduğunu göstermek için mideden, pankreastan, bağırsaklardan ve tükürük bezlerinde salgılar topladı. 1904’te sindirim fizyolojisi üstüne yaptığı çalışmadan dolayı Nobel Fizyoloji Ödülü’nü kazandı.

Bundan sonraki 30 yılını şartlandırılmış reflekslerin fizyolojik işlevlerdeki sinir denetimi ve hayvan davranışları üstündeki etkisini araştırmakla geçirdi. Köpeklere yiyecek gösterildiğinde sindirim bezlerinin psikolojik olarak salgı yapmaya başladığını daha önceki çalışmalarında bulmuştu; sonraki çalışmaları yapay uyarıcı karşısında tükürük üretimi üzerinde yoğunlaştı, köpeğe yiyecek verildiği zaman üretilen tükürük, şartlandırılmamış refleksti. Her yiyecek verildiğinde bir zilin de çalınmasıyla köpekte şartlandırılmış refleks geliştirilebildiğini ve yiyecek olmadığı zaman da zilin çalınmasıyla bezlerin tükürük salgılamaya başladığını buldu. Şartlandırılmış uyarım ve önleme reflekslerinin hayvanlara ve insanlara kendi çevrelerine uyum sağlama ve iç işlevlere denetleme yeteneğini kazandırdığını anladı.


Leave A Reply