İyi Bir Anaokulu Nasıl Olmalıdır?

0
Advertisement

Çocuğunuzu göndereceğiniz anaokulunda nelere dikkat etmelisiniz? İyi bir anaokulunun özellikleri hakkında bilgi.

İyi Bir Anaokulu Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde üç-altıncı yaş çocuklarının oyun, eğitim ve bakım gereksinimlerini en iyi karşılayan kurum, çocuk yuvalarıdır. Günümüzde çalışan annelerin çoğalması, oyun alanlarının azalması, yuvaların önemini arttırmıştır. Türkiye’de hala yuvalar lüks olarak kabul edilmekte, yalnızca çalışan annelerin çocuklarının gidebileceği bir yer olarak düşünülmektedir. Halbuki üç-altıncı yaş çocuğu için oyun en önemli besindir. Bu yaşta çocuğun arkadaşa ve oyuna ihtiyacı vardır. Ayrıca günümüzde yuvalar sadece depo kurumları değil, çocukların eğitildiği, zevkli saatler geçirdikleri merkezlerdir. Annesi çalışmayan çocuklar için de yuva gereklidir.

İyi bir yuvanın amacı, çocukta öğrenmeye ilgi uyandırmaktır. Yuvada bilgiler aktarmaktan çok, çocukta var olan yetenekleri ortaya çıkartmak amaçlanır. İyi bir yuva çocuğa en iyi oyun ortamını sağlayan yerdir. Çocuk yuvada ikili ve toplu oyunlar oynayarak sosyalleşir. Burada yaşıtlarıyla ilişkiye girer, paylaşmayı, kendini savunmayı, haklarını koruma ve başkalarını gözetmeyi öğrenir. İşbirliğini, uzlaşmayı, bencil olmamayı anlar. Kendi kendine yeme, giyinme gibi becerileri kazanır. Yuva çocuğun emin bir ortamda özgür davranmasına olanak sağlayan yerdir. Yuvadaki uyarıcı ortam çocuğun zihin ve dil gelişimini hızlandırır. İyi bir yuva çekingen ve utangaç çocukların girişken ve güvenli oldukları yerdir.

Yuvadaki öğretmenler bu çağ çocuğunun özelliklerine ve kişisel farklılıklara göre davranırlar. Çocuklara yardımcı olur ve onları teşvik ederler. Yuva psikologları, psikolojik sorunları iyi tanıdıkları için aileye yardımcı olurlar. Yuvalar ruhsal sorunların erken tanınıp, çözümlendiği yerlerdir.

Advertisement

YUVAYA BAŞLAMA YAŞI NE OLMALIDIR?

En uygun yaşın üç-dört arası olduğu söylenmektedir. Çocuk oyun çağına girdikten sonra yuvaya rahatça gidebilir. Üç yaşından önce çocuğun arkadaşlarıyla oynama, arkadaşlık kurma yeteneği daha gelişmemiştir. Çalışmayan anneler yarım gün veya haftanın belli günlerinde çocuklarını yuvaya yollayabilirler. Günümüzde pek çok yuva bu tür uygulamalara açıktır.


Leave A Reply