İyi Bir Satranç Oyuncusu Nasıl Olunur?

0
Advertisement

İyi bir satranç oyuncusu olmak için ne gibi özelliklere sahip olmak gerekir? İyi satranç oyuncusunun özellikleri hakkında bilgi.

satranc
Satrançta Ustalık

İyi bir satranç oyuncusu olmak için bu üç yetiyi edinmek gerekir.

satranc-ustalikÇözümleme, bir hamle yapılacağı sırada karşı tarafın hangi hamle ve hamlelerle karşılık vereceğini düşünmek ve oyunun nasıl süreceğini kestirebilmektir. Bu satrançta çok önemlidir, hatta birçoğunuzun satranç oynarken, yaptığınız hamleden sonraki hamlelerinizi düşündüğünüzü biliyoruz. Önemli olan nokta, tıpkı bir sonraki hamlenizi düşündüğünüz gibi karşı tarafın da hamlelerini düşünmektir. Böylece karşı tarafın hamlelerini önceden tahmin ederek daha iyi bir hamle yapabilirsiniz.

Karar verme, oyun içinde ve taşların bulunduğu konumda en iyi hamleye karar verebilmektir. Bu da yukarıda anlatılan çözümlemeyi ne kadar iyi yaptığınıza bağlı olarak ortaya çıkar.

Deneyim, satranç oynadıkça kazanılan bir yetidir. Ne kadar çok satranç oynarsanız bilgileriniz o kadar artarak gelişir.

Advertisement

Diğer silahlar

Bir satranç oyuncusunun tahta üzerindeki taşlardan başka en önemli silahları, tempo, konum ve içgüdüdür.

Tempo, taşların gelişme hızını, hareketli ve her an saldırıya, savunmaya hazır olmalarını ifade eder. iyi bir tempo sağlamak için açılışta bir taşı iki defa oynamayın.

Konum, taşların, iyi bir saldırı ve savunmaya yapabilecek durumda olmaları anlamına gelir.

Alan, tahta üzerinde taşların yayılmasını ve taşların kontrolü altında olan kareler toplamıdır. Özellikle açılışta merkezden alan kapmaya çalışın, bu, taşlara hareket serbestisi sağlayarak oyunun sıkışmasını ve istemediğiniz hamleler yapmanızı engeller.

Advertisement


Leave A Reply