İyileştim Ama Neden Hala Öksürüyorum? Geçmeyen Öksürüğün Sebepleri

0

Soğuk algınlığınız geçmesine rağmen öksürmeye neden devam ediyorsunuz? Bunun sebepleri nelerdir, endişelenecek bir durum mudur?

Nihayet soğuk algınlığını aştınız, ama geride bıraktığı öksürükten kurtulamıyor gibisiniz.

Endişelenmeli misiniz?

“Birçok hasta soğuk algınlığının sadece birkaç gün sürmesini istiyor, ancak insanlar basit bir virüsün semptomlarını, bir ya da iki hafta, hatta üç hafta yaşayabilirler” diyor Dr. John Dougherty, Kaliforniya, Beverly Hills.

öksürük

Soğuk algınlığı virüs veya enfeksiyonun neden olduğu öksürük gibi semptomların, bağışıklık sisteminin hastalıkla savaşmaya verdiği yanıttan kaynaklanıyor.

“Hastalığa neden olan her şeyle savaşmak için hareket eden beyaz kan hücreleriniz vardır. Bu nedenle soğuk algınlığı veya grip veya virüs ortadan kaldırıldıktan sonra bile vücudunuz hala iltihabı çözüyor ve bu da semptomların geçmemesine neden oluyor” dedi. Dougherty.

Bununla birlikte, insanların öksürükten kurtulamamasının en yaygın nedeni postnazal damlamalardır.

“Soğuk algınlığında mukus birikir ve burun boşluğunuz ve sinüsleriniz boğazınızın arkasına [mukus]damlamaya devam eder ve öksürmek oluşturan bir gıdıklama etkisi yaratır,” diyor Dr. Laura Boyd, Illinois, Addison’daki Elmhurst-Edward Sağlık Merkezi.

Kalıcı öksürüğün diğer nedenleri aşağıdakileri içerebilir:

Post-viral pnömoni gibi ikincil enfeksiyon

“Bazen soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyon geçirirsiniz ve sonra bağışıklık sisteminiz bununla mücadele etmekle meşgul olur. Ancak ikinci veya farklı bir tedaviye ihtiyaç duyan bakteriyel bir enfeksiyonunuz da bulunabilir, ”dedi Dougherty. “Eğer hastalığınızdan iyileşip, sonra tekrar kötüleşirseniz bu başka bir enfeksiyonun işareti olabilir.”

Astım

Öksürüğe astım neden olabilir.

“Akciğerlere giden küçük hava yolları daralabilir ve bu da hırıltıya neden olur. Öksürüğü olan bir hırıltı duyduğunuzda, bunun soğuk algınlığı olan bir öksürükten başka bir şey olabileceği bilinmelidir” dedi.

Hiç üşütmemiş olabilirsiniz

Soğuk algınlığını taklit eden semptomların başka bir şeyden kaynaklandığı ortaya çıkabilir. Burun damlası, asit reflü ve mide ekşimesi gibi soğuk algınlığı semptomlarını taklit edebilecek çeşitli başka şeyler vardır.

“Soğuk algınlığı sadece beş ila yedi gün sürmeli,” dedi Boyd. “Yüksek ateşiniz varsa veya daha da kötüye gittiğinizi düşünüyorsanız, başka bir şeyin olmadığından emin olmak için doktora gidin.”

Diğer İhtimaller

Kalp hastalığı ve akciğer kanseri gibi öksürük ile ilgili daha ciddi endişeler için Dougherty, öksürüğü olan çok az kişinin akciğer kanseri olduğunu söylüyor.

“Ama hiç kimse sizin bedeninizi sizin kadar iyi tanımıyor, bu yüzden bir şeylerin doğru olmadığını düşünüyorsanız o zaman kontrole gidin” diyor.

Yeniden değerlendirilmek için işaretler şunları içerir:

  • öksürüğünüz düşündüğünüzden çok daha uzun sürerse
  • öksürüğünüzde bir şey değişiyorsa, örneğin kuru öksürükten mukusluya dönüşürse
  • Öksürürken kan geliyorsa

Kalan öksürüğü nasıl tedavi edebilirim?

Soğuk algınlığının neden olduğu öksürük için Dougherty, dekstrometorfan içeren bir öksürük ilacının yardımcı olabileceğini söylüyor.

Bununla birlikte, kodein içeren öksürük ilacıyla dikkat etmeyi öneriyor. “Kodeinin olumsuz etki veya bağımlılık potansiyeli var” dedi.

Reçeteli ilaçlar da etkili olabilir.

Peki ya evde bitkisel ilaçlar?

Dougherty yine dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Ancak çay ve balın etkili olabileceğini söylüyor.

“Bal boğazımızı kaplıyor ve bu yüzden işe yarıyor. 1 yaşın üzerindeki çocuklar için bal, semptomu yatıştırarak yardımcı olur ”dedi. “Yine de öksürüğü ortadan kaldırmaz.”

Ve soğuk algınlığı olduğunda C vitamini, çinko veya Ekinezya almaktan hoşlanıyorsanız, her iki doktor da etkilerini kanıtlayan çok fazla kanıt olmadığını söylüyor.

“Aslında, soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmak için Ekinezya’yı düzenli olarak almamalısınız, çünkü bağışıklık sisteminize yardımcı olmaz, ancak semptomlar ortaya çıktığında, onu almak, çinko veya C vitamini hastalığınızın süresini veya şiddeti azaltabilir, ancak iyileştirmez, ”dedi Boyd. “Ne yazık ki, soğuk algınlığı için bir tedavi yoktur.”

Kaynak: healthline.com


Leave A Reply