İyilik Yapmak İle İlgili Hadisler

0

İslam dininde Hz. Muhammed’in söylediği rivayet edilen İyi amel, iyilik yapmak ile ilgili sözler, hadisler nelerdir? İyilik hakkında hadisler.

Müslüman kardeşini güleryüzle karşılamak bile olsa iyiliğin hiç bir çeşidini küçümsemeyiniz.
Vücudumuzun her oynak kemiğine ayrı ayrı birer sadaka düşer. Her teşbih cümlesi sadakadır. Her hamd cümlesi sadakadır. Her tevhid cümlesi sadakadır. Her tekbir cümlesi sadakadır. İyiliği emretmek sadakadır. Kötülükten sakındırmak sadakadır. Kulun her kuşluk vakti kılacağı iki rek’ât namaz bunların yerini tutar.
Ümmetimin iyi ve kötü amelleri bana arzedildi. Amellerin iyileri arasında yoldan kaldırılıp atılan engeli ve kötü ameller arasında da Mescid’de bulunup üstü örtülmeyen tükürüğü gördüm.
Mü’min kardeşini güler yüzle karşılamaktan ibaret olsa bile hiç bir iyiliği küçümseme.
Üzerine güneş doğan her gün insanların her oynak kemiğine birer sadaka düşer. İki kişi arasında adalete uygun hüküm vermen sadakadır. Adamın birine yardım edip onu binek hayvanına bindirmen veya adam hayvanın sırtındayken ona yemeğini uzatman sadakadır. Tatlı söz sadakadır. Namaz kılmak için attığın her adım sadakadır. Yola düşen bir engeli kaldırıp atman sadakadır.
Ey müslüman kadınlar, (verilen şey) bir deve tırnağı bile olsa, hiç bir kimse komşusuna yapabildiği iyiliği küçümsemesin.
Hiç biriniz ölmeyi istemesin. Çünkü ya iyi bir kimsedir, o zaman daha çok iyilik yapabilir. Yahut da kötülük işleyen bir kimsedir, o zaman da tevbe edip kötülüklerin yerine iyilik işleyebilir.
İyilik, güzel huydur. Günah da kalbinde tereddüt uyandıran ve başkalarının farkına varmasını istemediğin davranıştır.
Kalbine danış. İyilik nefsi, kalbi tatmin eden, huzura kavuşturan şeydir. Günah da nefisde, kalbde kuşku uyandıran davranıştır, istediği kadar başkaları sana fetva vermiş olsun.
“İyilik, huy güzelliğidir. Günah da içinde kuşku uyandıran ve halkın bilmesini istemediğin davranıştır.”

Advertisement

Yorum yapılmamış

Leave A Reply