İz Fosili Nedir? İz Fosili Nasıl Oluşur? Kendi İz Fosilimizi Yapalım

0

İz fosili nedir, nasıl oluşur ve özellikleri nelerdir? İz fosillerinin verdiği bilgiler ve kendi iz fosilimizi yapmak için gerekenler, etkinlik.

iz fosil

Kaynak : pixabay.com

İz Fosili

İz fosili veya fosilleşmiş iz olarak da bilinen bir damga fosili, organik madde içermeyen bir fosildir. Bunlar bir tür iz fosilidir – bir organizmanın hareketlerine veya aktivitesine dair kanıt bırakan bir fosil. İz fosillerinin örnekleri arasında ayak izleri, yumurta kabukları, yuvalar ve daha fazlası bulunur.

İz fosilleri tam olarak hayal ettiğiniz gibi oluşur. Bir organizma yumuşak bir yüzeyde bir iz bırakır. Eğer o yüzey sonunda sertleşirse ve bu iz bir fosil haline gelir.

Bir İz Fosili Nerede Oluşur?

Bir iz fosilinin oluşabilmesi için koşulların doğru olması gerekir. Zeminin türü, bir iz fosilinin kalıp kalmayacağını veya yok olup olmayacağını belirler. Çoğu iz fosili, kil veya silt gibi çok ince taneli tortularda oluşur.

Bunu şu şekilde düşünün: Kumda, büyük taneli bir tortuda bir adım atarsanız, ayak iziniz neredeyse anında kendi üzerine çöker ve sonunda uçup gider. Bununla birlikte, kalın kilde bir adım atarsanız, muhtemelen ayağınızın neredeyse mükemmel bir izini bırakarak ayağınızı biraz zorlukla çekmeniz gerekir.

İz fosilleri, bilim adamlarının başka zamanlarda yaşamış canlıları daha iyi anlamalarına yardımcı olur. Ayak izleri onlara dinozorların hareketleri ve faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi verebilir ve yaprakların izleri onlara başka türlü korunmamış olabilecek bitki yaşamı hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Kendi İz Fosilinizi Nasıl Yaratabilirsiniz?

İhtiyacınız Olan Şeyler

Kendi (hızlandırılmış da olsa) iz fosilinizi yaratmak için, nesnenizi içine bastırmak için düz bir yüzeye ihtiyacınız olacak. Kilinizi bir top haline getirin ve kağıt tabak gibi düz bir yüzeye dikkatlice bastırın. Yaklaşık yarım inç kalınlığında düz bir yüzey elde edene kadar kilinizi düzleştirmelisiniz.

Kendi damganızı yaratmak için yapabileceğiniz en ilginç nesneyi bulmanız gerekir. Kendi elinizle veya köpeğinizin patisiyle bir baskı oluşturabilir veya doğadan bir nesne kullanabilirsiniz. Arka bahçenizde veya parkta bulabileceğiniz damgalar oluşturabileceğiniz bazı örnekler şunlardır:

  • Çeşitli farklı yapraklar veya asmalar (eğrelti otları harika bir iz bırakır)
  • Küçük çubuklar veya dallar
  • Salyangoz kabukları veya deniz kabukları

Nesnenizi dikkatlice alın ve nazikçe ama sıkıca kile bastırın. Kilin diğer tarafını kıracak kadar ileri bastırmak istemeyiz, ancak nesnenin kilin yüzeyinde bir iz yaratmasını sağlamanız gerekir.

iz fosil

Kaynak : pixabay.com

Yapraklar ve küçük çubuklar gibi daha ince nesneler, desenlerini kile iletmek için yalnızca hafif ve eşit bir baskıya ihtiyaç duyar. Tam bir iz istiyorsanız, deniz kabukları gibi daha büyük nesneler daha fazla baskıya ihtiyaç duyabilir. İzleriniz için deniz kabukları veya daha büyük nesneler kullanmayı planlıyorsanız, baskınızın boyutunu hesaba katmak için kil tabanınızı biraz daha kalın bırakabilirsiniz.

Doğal iz fosillerinin kuruması ve sertleşmesi uzun yıllar gerektirir. Neyse ki, o kadar uzun süre beklemek zorunda değilsiniz! Zamanında sertleşmesi için modelleme kilinizi pişirmenize bir ebeveyn veya başka bir yetişkin yardım etsin. Kili pişirmek için gereken sıcaklığı ve kilin tamamen kuruması için gereken süreyi belirlemek için kutunun üzerindeki talimatları kullanmalıdırlar.

Pişip soğuduktan sonra dilerseniz iz fosilinizi de boyayabilirsiniz.


Leave A Reply