Izgara Lüfer Tarifi

0

Lüfer ailesinin en lezzetli balığı olan sarıkanat lüfer ile hazırlanan ızgara tarifi. Eylül sonu ile Ocak ayı ortaları arası yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir tarif.

Izgara Lüfer Tarifi

Izgara Lüfer TarifiIzgara Lüfer için Malzemeler:
3 adet lüfer (yaklaşık olarak 1 kilo)
Zeytinyağı
Tuz
Karabiber

Advertisement

Izgara Lüfer Tarifi:
Lüfer balığını marketten ve ya balıkçınızdan mutlaka temizlenmiş olarak alın. Oldukça pullu bir balık olan lüferin pullarını temizlemesi hem zor ve zahmetlidir hem de lüferi temizlerken ortalığı ciddi bir şekilde kirletme durumunuz oluşacaktır. Eğer ki temizlenmemiş lüfer aldıysanız eğer öncelikle lüferleri iyice yıkayın. Daha sonra bıçağın kör ucu (keskin olmayan ucu) ile daha sonra da keskin tarafı ile pulları ayıklayınız. Karnını yarıp bağırsakları çıkardıktan sonra karnındaki siyah derileri iyice temizleyin. Son olarak temi de alsanız kendiniz de temizleseniz kuyruktan başa doğru tüm balıklara birer çizik atın daha iyi pişmesi için…

Balıkların karın kısımlarını açın ve içlerine çok az miktarda tuz ile karabiber serpin. Derisine ise sadece ve sadece tuz sürün. Daha sonra balıkları yaklaşık olarak 20 dakika bekleterek marine edin. Kömür ateşinin üzerinde tel ızgara yardımı ile 5-6 cm yukarıda olmasını sağlayarak pişirin.

İsteğe bağlı olarak balığın karnına maydonoz sağan karışımıda doldurabilirsiniz.

Afiyet olsun.

Advertisement


Leave A Reply