İzmit Nerededir?

0

İzmit nerededir? İzmit hangi ilimize bağlıdır? İzmit ilçesi özellikleri, hakkında bilgi.

izmitİzmit; Kocaeli’nin merkez ilçesidir. 3 bucağı (Akmeşe, Bahçecik, Derbent), 82 köyü vardır. İlin güneyinde; batıdan Körfez ve Gölçük, kuzeyden Kandıra, doğudan Sakarya’nın Merkez ve Sabancı, güneyden Gölcük ve İzmit Körfezi ile çevrilidir.

Advertisement

İlçe merkezinin kuzey-kuzeybatısında körfeze koşut uzanan tepeler, Çenedağ’ da 646 m, Işıktepe’de 500 m yükseltideki tepeler, Samanlı Dağlar’da Kartepe’de 1.600 m’ye çıkar. Samanlı Dağlar’dan inen Müflisdere, Hamamdere, Hisardere, Halıdere, Beyoğlu Deresi, İzmit Körfezi’ne güneyden; Çınarlıdere, Çenedağ Deresi, Bıçkı Deresi, Kuzeyden; Akarca Dere, Çuhahane Deresi, Kirazdere, doğudan akarlar. İlçede yazlar sıcak, az yağışlı, kışlar ılıman ve yağışlı geçer. Yer yer Marmara ikliminden çok Karadeniz iklimi özellikleri belirgindir. Yıllık ortalama sıcaklık 14.4°C, yağış tutarı 700-750 mm’ dir. Körfezin kuzeyinde güneye bakan yamaçlar üzerinde Akdeniz çalı türleri (maki) yayılırken, daha yükseklerde meşe, gürgen ve kuzey yamaçlarda kayın toplulukları görülür. Samanlı Dağlar’ın kuzey yamaçları kayın, gürgen, kestane, yükseklerde göknar ormanlarıyla örtülüdür. Kırsal kesimde ekonomi, tarım (buğday, yulaf, mısır, şekerpancarı, ayçiçeği, elma, armut, üzüm), küçükbaş hayvan (kılkeçisi, koyun) yetiştiriciliğine dayanır.

Çağdaş yöntemlerle kavakçılık ve ahır hayvancılığı gelişmiştir. İzmit, Türkiye’nin en yoğun endüstri bölgelerinden biridir. Ülkenin ilk kâğıt fabrikası ve SEKA Genel Müdürlüğü merkezi İzmit’tedir. Lastik, petro-kimya, metalürji, yapay gübre, ilaç, kimya, boya, kablo, petrol arıtımı ve depolama, gemi yapım ve onarımı, besin vb endüstri kuruluşları, E-5 Karayolu ve körfez kıyısı boyunca uzanır. Ulusal nitelikli Kocaeli Sanayi Fuarı, ilçe merkezinde körfezin doğu ucunda kuruludur. İzmit ve Derince limanlarında, iç ve dış ticaret etkinlikleri yoğundur. E-5 Karayolu üzerinde kurulu olan ilçe merkezi, İstanbul’a 90 km, Adapazarı’ na 45 km, Ankara’ya 345 km, Bursa’ya 136, İzmir’e 510 km uzaklıktadır.


Leave A Reply