Jack Northrop Kimdir?

0
Advertisement

John Knudsen Northrop kimdir? Amerikalı ünlü uçak tasarımcısı John Knudsen Northrop hayatı ve çalışmaları ile ilgili olarak genel bilgilerin yer aldığı sayfamız.

John Knudsen Northrop (d. 10 Kasım 1895, Newark, New Jersey – ö. 19 Şubat 1981, Glendale, California, ABD), ABD’li uçak tasarımcısı. Uçakların tümüyle metalden yapılmasını ilk savunanlardan biri olmuş ve kanat biçiminde bir uçak tasarlamıştır.
John Knudsen Northrop
1916’da teknik ressam ve tasarımcı olarak California’daki Santa Barbara’da Lockheed (eskiden Loughead) kardeşlerle birlikte çalıştı. 1927’de Allan Lockheed ile birlikte Hollyvvood’daki Lockheed Air-craft Company’nin kurucu ortağı ve başmühendisi oldu. Orada tasarlayıp yaptığı “Lockheed Vega” adlı üstten kanatlı mo-noplan, birçok hız ve dayanıklılık rekoru kırdı. Northrop 1928’de Lockheed’den ayrılıp Avion Corporation’ı kurdu. Bu şirkette kanat biçimindeki uçağı geliştirdi ve iç kiriş kullanımına gerek kalmadan dış kaplamanın sertleştirilmesiyle biçimlendirilen, tümüyle metal ilk uçağı yaptı. 1929’da Avion, United Aircraft and Transport Corporation tarafından satın alındı ve adı Northrop Aircraft Corporation olarak değiştirildi. Northrop burada “Northrop Alpha”yı yaptı. Düşük kanatlı, tümüyle metal modern monoplanların ilk örneklerinden olan “Alpha”, ticari uçaklardaki çok bölmeli yapım tekniğinin geliştirilmesini sağladı.

Northrop 1932’de, Douglas ile birlikte Northrop Corporation’ı kurdu ve çok bölmeli kanat tasarımını, ünlü “DC-3” yolcu ve nakliye uçaklarında uyguladı. 1939’da Northrop Aircraft, Inc.’i kurdu ve 1952’de emekliye ayrılıncaya değin şirketin yöneticiliğini yaptı. Northrop’un en büyük hayali, “uçan kanat” olarak adlandırılan gövdesiz ve kuyruksuz, kısa ve geniş uçak tipiydi. 1920’lerde bunun bazı ilk örnekleriyle denemeler yapmış, II. Dünya Savaşı sırasında da, 52 metre genişliğinde ve 16 metre uzunluğunda bir bombardıman uçağı tasarımlamıştı. İlk olarak 1946’da uçurulan bu “XB-35” itici pervanelerle çalışıyordu. Bu uçağın jet itmeli tipi olan “YB-49” 1947’de hizmete girdi. Ertesi yıl ABD Hava Kuvvetleri, düşey kuyruk stabilizesi olmadığı ve bu nedenle dengesiz olduğu gerekçesiyle uçan kanat tasarımını reddetti. Ama 40 yıl kadar sonra Northrop Corporation, Northrop’un bu tasarımını radara yakalanmayan “stealth” tipi bombardıman uçaklarında yeniden uyguladı.


Leave A Reply