Jacob Obrecht Kimdir?

0

Jacob Obrecht kimdir ve ne yapmıştır? Jacob Obrecht hayatı, biyografisi, besteleri ve eserleri nelerdir, Jacob Obrecht hakkında bilgi.

Jacob Obrecht

Jacob Obrecht; (d. 22 Kasım 1452, Bergen-op-Zoom, Brabant – ö. 1505, Ferrara), bestecidir. Jean d’Ockeghem ve Josquin des Prez ile birlikte Fransız-Flaman üslubunun başta gelen bestecilerinden sayılır.

Trompetçi Willem Obrecht’in oğluydu. 1484’te Cambrai Katedrali çocuk korosuna öğretmen olarak atandı. 1485’te Brügge Katedrali’nin yardımcı koro şefliğine getirildi. 1487’de İtalya’yı ziyaret ederek müziğinin hayranlarından Ferrara dükü Ercole ile tanıştı. 1488’de Bergen-op-Zoom’a döndü. 1504’te gene Ferrara’ya gitti ve orada vebaya yakalanarak öldü.

Müzik Kariyeri

Obrecht sıcak üslubu, zarif melodileri ve modern tonalite duygusuna yaklaşan duru armonileriyle tanınır. Günümüze ulaşan yapıtları arasında 27 missa, 19 motet ve 31 dindışı parça sayılabilir. Missalan genellikle dört ses içindir. Çoğunda bir düz şarkı ezgisinden ya da dindışı şarkıdan alınmış bir cantus firmus kullanır. Cantus firmus’u kullanışı, tenordaki olağan biçiminden her bölümde ve tenordan başka partilerdeki küçük cantus firmus parçalarına kadar değişik biçimler gösterir. Son missalarının bazılarını, birleştirici bir unsur olarak tek bir melodi yerine, önceden elde hazır bir şansonun ya da motetin bütün seslerini kullanarak parodi tekniği ile yazmıştır.

Motetleri çoğunlukla Meryem Ana’ya övgü metinleridir (örn. Salve Regina, Alma redemptoris mater). Bunlarda cantus firmus melodisi uzun notalar biçiminde tenor partiye verilmiştir. Bazıları ise oldukça modası geçmiş bir uygulama olan çok metinli motetlerdir. Obrecht’in melodik taklitten ve sık olarak art arda gelen onlulardan yararlanışı ise daha yenilikçi bir uygulamadır.


Leave A Reply