Jacques Offenbach Kimdir? Büyük Operet Bestecisinin Hayatı ve Eserleri Nelerdir?

0
Advertisement

Jacques Offenbach kimdir ve neler yapmıştır? Jacques Offenbach hayat hikayesi, müzik hayatı, bestelediği eserleri hakkında bilgi.

Jacques Offenbach

Jacques Offenbach

Jacques Offenbach; asıl adı Jacob Offenbach (d. 20 Haziran 1819, Köln, Almanya -ö. 5 Ekim 1880, Paris, Fransa), çağının en karakteristik sanat ürünlerinden biri haline gelen operet türünü yaratan bestecidir.

Köln Sinagogu’nun hazanı olan babası Isaac Juda Eberst, Offenbach am Main‘da doğduğundan “Der Offenbacher” (Offenbach’lı) olarak tanınırdı. Kendisi ise yalnızca benimsediği Offenbach adıyla anıldı. 1833’te Paris Konservatuvarı’nın viyolonsel bölümüne girdi. Katolikliği benimsedikten sonra 1844’te Carlismo yanlısı bir İspanyolun kızı olan Herminie d’Alcain ile evlendi. Bir süre Opéra-Comique’in orkestrasında viyolonsel çaldı; 1849’da da Théâtre Français’de orkestra şefi oldu.

1855’te kurduğu Bouffes-Parisiens adlı kendi tiyatrosunu 1866’ya değin yönetti. Başta Orphée aux enfers (1859; Orfeus Cehennemde) olmak üzere birçok ünlü operetini burada sundu. Daha sonra Almanya’da Ems’de operetler, Viyana’da da Die Rheinnixen (1864; Ren Perileri) adlı opéra-ballet’sini sahneledi. 1864’te döndüğü Paris’te, Variétés’de sahneye koyduğu La Belle Hélène (1864; Güzel Helena) opereti çok tutuldu. Bunu La Vie Parisien (1866; Paris Yaşamı), La Grande-Duchesse de Gérolstein (1867; Gérolstein Grandüşesi) ve La Périchole (1868) gibi başarılı yapıtlar izledi.

1872’den 1876’ya değin Théâtre de la Gaîté’nin yöneticiliğini yapan Offenbach 1874’te burada Orfeus Cehennemde’nin gözden geçirilmiş biçimini sahneledi. O sıralar opéra-féerique (peri operası) olarak tanımlanan bu denemesi ticari başarısızlıkla sonuçlandı. Offenbach 1876’da bir ABD turnesine çıktı; geri kalan yıllarını da kompozisyon çalışmalarına ayırdı.

Tek operası olan Les Contes d’Hoffmann’ı (Hoffmann’ın Masalları) bitiremeden öldüğünden, bu yapıtın orkestra düzenlemesini ve resitatiflerini Ernest Guiraud yaptı; Die Rheinnixen’nden alınmış ünlü “Barkarol“ü de yapıta o kattı. Bir opéra-fantastique olarak tanımlanan bu opera ilk kez 10 Şubat 1881’de Opéra-Comique’te sahnelendi. Offenbach’ın müziğinden Manuel Rosenthal’ in düzenlediği Gaîté Parisienne (Paris Eğlenceleri) süiti de sevilen bir bale ve orkestra yapıtı oldu.

Advertisement

Akıcı, zarif bir üslubu, gelişmiş bir tipleme ve yergi duygusu olan Offenbach’ın 100’ü aşkın sahne yapıtı vardır. Bunların çoğu 20. yüzyıl repertuvarlarında da yerlerini korumuştur.


Kaynak -2 (Kısa)

Jacques Offenbach

Jacques Offenbach; Alman kökenli Fransız bestecisidir (Köln 1819-Paris 1880). Paris Konservatuvarı’nda eğitim gördü (1833/1834). Önceleri salon müziği besteledi ve salon konserleri verdi. 1850-1855 arasında Comedie Française’de orkestra yöneticiliği yaptı. 1855’te dünya sergisiyle ilişkili olarak Bouffes-Parisiennes adlı operet tiyatrosunu kurdu ve 1862’ye kadar yönetti. Bu süre içinde geliştirdiği yeni, eleştirel-ironik tipte buffa operetleriyle (yaklaşık 100 tane) büyük başarı kazandı.

1873-1875 arasında La Gaite Tiyatrosu’nu yönetti. 1875’te ABD turnesine çıktı. Operetleriyle dünya çapında ün kazanmasına karşın, aslında bir opera bestecisi olmayı amaçlıyordu. Bu alandaki besteleriyle yaşarken başarı kazanamadıysa da ölümünden sonra sahnelenen Les Contes d’Hoffmann (Hoffmann’ın Masalları) 1881 ile büyük opera yaratıcılarından biri olarak müzik tarihine geçti.

Başlıca eserleri: Orphee aux Enfers (Orpheus Cehennemde) 1858, La Belle Helene (Güzel Helena) 1864, Barbe-Bleue (Mavi Sakal) 1866, La Vie Parisienne (Paris Yaşamı) 1866, La Grande-Duchesse de Gerolstein (Gerolstein Grandüşesi) 1867.

Kaynak – 3

Ünlü bir Fransız bestecisidir. 20 Haziran 1819 tarihinde Köln, Almanya’da doğmuş ölümü ise 5 Ekim 1880 Paris’de gerçekleşmiştir. Daha çok, Fransız tarzı “komik opera“ları ile tanınmıştır.

Advertisement

Almanya’nın Cologne şehrinde dünyaya geldi. Gençlik çağında adını, milliyetini değiştirip Fransa’ya geçti. Paris Konservatuvarının viyolonsel bölümünde okurken bir yandan da Opera Comique Orkestrasında çalışmaya başladı. Ayrıca çeşitli tiyatroların da idareciliğini üzerine almıştı. 1850’de Comedie Française Orkestrası’na şef oldu. 1855’te kendi hesabına bir tiyatro açtı. Bestelediği operaları, operetleri burada sahneye koymaya başladı. Offenbach’ın eserlerinde bir Fransız bestecisinin eserlerinden daha fazla Fransız havası vardı. 25 yıl içinde doksan operet besteledi. Fransa İmparatoru III. Napoléon devrinde Fransa’nın en gözde bestecilerinden biri olarak tanındı.

Offenbach, aynı zamanda iyi bir yazardı da. 1876’da Amerika’ya yaptığı bir konser seyahatinden sonra “Bir Müzisyenin Hatıraları” adındaki kitabını yazdı.

Offenbach’ın en çok beğenilen eseri, Alman yazarı Heinrich Hoffmann’ın “Masallar” adındaki eserinden ilham alarak yazdığı “Hoffmann’ın Masalları”dır. Besteci, sağlığında bu eseri sahneye koymak fırsatını bulamadı. Bunun dışındaki ünlü eserleri şunlardır: «Orpheos Cehennemde», «Paris Hayatı», «Güzel Helene», «Grandüşes.»


Leave A Reply