Jacques Offenbach Kimdir

0

Ünlü Fransız opera bestecisi Jacques Offenbach hayatı hakkında bilgi. Jacques Offenbach kimdir? Eserleri ile ilgili de kısa bilgiler.

Jacques OffenbachÜnlü bir Fransız bestecisidir. 20 Haziran 1819 tarihinde Köln, Almanya’da doğmuş ölümü ise 5 Ekim 1880 Paris’de gerçekleşmiştir. Daha çok, Fransız tarzı “komik opera“ları ile tanınmıştır.

Advertisement

Almanya’nın Cologne şehrinde dünyaya geldi. Gençlik çağında adını, milliyetini değiştirip Fransa’ya geçti. Paris Konservatuvarının viyolonsel bölümünde okurken bir yandan da Opera Comique Orkestrasında çalışmaya başladı. Ayrıca çeşitli tiyatroların da idareciliğini üzerine almıştı. 1850’de Comedie Française Orkestrası’na şef oldu. 1855’te kendi hesabına bir tiyatro açtı. Bestelediği operaları, operetleri burada sahneye koymaya başladı. Offenbach’ın eserlerinde bir Fransız bestecisinin eserlerinden daha fazla Fransız havası vardı. 25 yıl içinde doksan operet besteledi. Fransa İmparatoru III. Napoléon devrinde Fransa’nın en gözde bestecilerinden biri olarak tanındı.

Offenbach, aynı zamanda iyi bir yazardı da. 1876’da Amerika’ya yaptığı bir konser seyahatinden sonra “Bir Müzisyenin Hatıraları” adındaki kitabını yazdı.

Offenbach’ın en çok beğenilen eseri, Alman yazarı Heinrich Hoffmann’ın “Masallar” adındaki eserinden ilham alarak yazdığı “Hoffmann’ın Masalları”dır. Besteci, sağlığında bu eseri sahneye koymak fırsatını bulamadı. Bunun dışındaki ünlü eserleri şunlardır: «Orpheos Cehennemde», «Paris Hayatı», «Güzel Helene», «Grandüşes.»

Advertisement


Leave A Reply